Oświetlenie w domu - jak je dobrze zaprojektować
Projektowanie oświetlenia w domu to bardzo ważny moment. Odpowiedni dobór lamp oraz ich rozmieszczenie w konkretnych pomieszczeniach, wpłynie na ich funkcjonalność, atmosferę, a także na nasze samopoczucie.
Planując oświetlenie w domu zawsze trzeba wziąć pod uwagę wielkość, wysokość i kształt pomieszczeń, rozmieszczenie okien i ilość wpadającego naturalnego światła oraz to, jakie funkcje będzie spełniało wnętrze i jego poszczególne strefy.
Wyróżniamy trzy główne typy oświetlenia w domu - ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne (czyli lampy wiszące, żyrandole i plafony) ma za zadanie zastąpić nam światło dzienne i równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Światło miejscowe, inaczej zwane też kierunkowym lub punktowym jest uzupełnieniem tego ogólnego. Ma oświetlać i podkreślać konkretne strefy i miejsca w danym wnętrzu. Oświetlenie dekoracyjne ma zaś eksponować i akcentować wybrane elementy i detale, np. wnęki, obrazy, zdjęcia, bibeloty czy ciekawą strukturę ściany. Wraz z przytłumionym światłem miejscowym, stworzy nam odpowiedni nastrój i klimat. Jak wykorzystać te rodzaje oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach w domu?
Światło w salonie
Oświetlenie w salonie powinno wydzielać jego strefy oraz budować atmosferę. To właśnie to pomieszczenie, bez względu na wielkość, wymaga zastosowania najbardziej zróżnicowanego światła i najwięcej punktów świetlnych. Dlatego łączymy w nim zarówno oświetlenie górne, jak i boczne, które zapewni światło w jego poszczególnych częściach.
Planując rozmieszczenie lamp w salonie, pomyślmy o tym, w których miejscach będziemy spędzać najwięcej czasu i jakie czynności będziemy tam wykonywać, np. przy kanapie lub fotelu warto ustawić lampę podłogową, która zapewni nam odpowiednie światło do czytania książek lub gazet.
Jeśli nasz salon jest przestronny i wysoki, możemy zastosować w nim duże, ozdobne żyrandole. W mniejszych i niższych lepiej sprawdzą się płaskie plafony. Jeśli wnętrze ma kształt prostokątny lub kwadratowy, dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie lampy na środku sufitu, by równomiernie je oświetlała. W przypadku bardziej skomplikowanego układu, lepiej zawiesić kilka lamp sufitowych w różnych punktach salonu.
Lampy podłogowe najczęściej umieszczamy obok kanap i foteli. Ich zaletą jest mobilność - możemy przestawiać je w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb. Jeśli mają regulowane ramiona lub abażury, możemy precyzyjnie kierować strumień światła, by doświetlić niewielki obszar.
W salonie nie może zabraknąć także lamp stołowych na komodach, półkach, parapetach lub stolikach. Dzięki nim, stworzymy nastrój oraz podkreślimy konkretne elementy aranżacyjne. Takie lampy zwykle pełnią też funkcję dekoracyjną. Zaś kinkiety utworzą na ścianie delikatną poświatę i wyeksponują ozdobne lustro, obrazy albo ciekawą fakturę ściany.
Oświetlenie w sypialni
Światło w tym wnętrzu powinno przede wszystkim stworzyć przytulną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi. Dlatego świetnie sprawdzi się tu oświetlenie punktowe w postaci kinkietów, lamp stołowych i podłogowych.
Tym, którzy lubią oryginalne rozwiązania, proponujemy zawieszenie ozdobnego żyrandola (taka opcja sprawdzi się tylko w dużych i wysokich wnętrzach) lub zrezygnowanie z lamp stołowych i podłogowych na rzecz tych wiszących, umieszczonych po obu stronach łóżka. Jeśli strumień światła skierujemy do góry, sypialnia będzie wydawała się wyższa. Jeśli światło będzie skierowane ku dołowi, stworzy bardziej kameralną i romantyczną atmosferę.
Oświetlenie kuchenne
W kuchni konieczne jest zastosowanie kilku źródeł światła. Lampy sufitowe powinny oświetlać całe pomieszczenie. A oświetlenie punktowe równomiernie rozmieszczone nad blatem, ułatwi wykonywanie codziennych, kuchennych czynności. W części jadalnianej doskonale sprawdzą się lampy wiszące bezpośrednio nad stołem. Jeśli stół jest niewielki, wystarczy jeden punkt świetlny, przy większym lepiej zastosować kilka lamp.
Światło w przedpokoju
Oświetlenie w przedpokoju jest równie ważne jak w pozostałych pomieszczeniach. W przypadku małego i ciasnego wnętrza, możemy sięgnąć po oświetlenie ścienne, które optycznie je powiększy. Decydując się na lampy wiszące, sprawdźmy ich długość - za krótkie źle oświetlą przedpokój a za długie będą przeszkadzały. Warto pamiętać także o tym, że długi przedpokój wymaga zaplanowania co najmniej dwóch, a nawet trzech lamp sufitowych.
Najmodniejsze modele lamp
W tym sezonie modne są zarówno lampy o subtelnej formie, jak i duże, bogato zdobione żyrandole. W najnowszych kolekcjach królują lampy w odcieniach matowego mosiądzu, złota lub chromu, a także te z kilkoma lub kilkunastoma szklanymi kloszami.
Wśród tegorocznych trendów warto zwrócić też uwagę na geometryczne lampy o otwartych konstrukcjach, lekkich ażurowych formach lub wyrazistych bryłach, lampy-pająki z kilkoma, ruchomymi ramionami, które możemy ustawiać według naszych potrzeb oraz na oświetlenie o surowych, prostych, fabrycznych formach.
Oświetleniowe triki
Za pomocą dobrze dobranego oświetlenia, można optycznie zmienić proporcje wnętrza. Jeśli zależy nam na jego powiększeniu, wybierajmy lampy, w których światło możemy skierować w górę. W takim przypadku, oprócz lamp sufitowych, warto zastosować także oświetlenie boczne. Kinkiety lub lampy stołowe oświetlające ściany sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze.
W małym pomieszczeniu warto ustawiać lampy o regulowanych ramionach, dzięki którym możemy zmieniać kierunek światła i oświetlać jego poszczególne strefy. Zamontujmy także górne oświetlenie w postaci plafonów, które rozjaśnią sufit i optycznie podwyższą wnętrze. Oświetlmy również wnęki, kąty i półki. Jeśli nasze wnętrze jest wysokie, a zależy nam na tym, by było bardziej przytulne, zastosujmy lampy wiszące i żyrandole na dłuższych przewodach. Planując oświetlenie w domu, zwróćmy także uwagę na barwę światła. Ciepła sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, buduje także nastrój. Barwa zimna pomaga w koncentracji, dlatego sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracujemy. Najmniej zmienia też kolorystykę wnętrza.