Złote dodatki do domu - co wybrać
Złoto może efektownie uszlachetnić aranżacje, ale warto używać go w odpowiedniej ilości i w takich zestawieniach, aby prezentowało się elegancko i nadało właściwego stylu. Jakie złote dodatki do domu będą najlepsze i co wybrać, aby całość wyglądała harmonijnie i w dobrym guście?
Złote dodatki do pokoju
Salon ze złotymi dodatkami na ścianach prezentuje się wytwornie i elegancko, niemniej musimy pamiętać nie tylko o dopasowaniu ich rodzaju, jednolitego odcienia, ale i liczby użytych akcesoriów i ozdób. Złoto ma wzbogacać przestrzeń i całą aranżację, ale nie w przesadny sposób, więc aby nie przedobrzyć, warto zaprojektować wnętrze używając tła, na którym ten królewski kolor prezentuje się szlachetnie i wytwornie. Klasyczną bazą jest zarówno biel, jak i stonowane kolory beżu, szarości czy rozmaite odcienie niebieskiego. Złoto dobrze wygląda również z ciemnymi kolorami takimi, jak granat, butelkowa zieleń i czerń. Dobierając złote dodatki do pokoju, jadalni czy innych pomieszczeń, zadbajmy zarówno o ich kształt, wielkość, jak i rodzaj materiału, z którego są wykonane.
Rozpoczynając urządzanie można przejrzeć różnego rodzaju oferty, w których znajdują się zarówno dekoracje stojące na podłogach czy regałach i komodach, jak i złote dodatki na ścianę, począwszy od charakterystycznych kinkietów, ramek na zdjęcia, złoconych luster czy świeczników różnego typu.
Na pewno bardzo charakterystycznym miejscem do prezentacji złota będzie sufit, a na nim duży, okazały żyrandol ze złoceniami. Lampa wisząca Brillant to przykład nowoczesnego wzornictwa, gdzie złoto choć jest w centrum, to nie gra głównej roli. Dopełnieniem aranżacji mogą być kinkiety z tej samej kolekcji, które doskonale oświetlą przestrzeń , a jednocześnie staną się bardzo efektowną ozdobą na ścianach. Jeśli uzupełnimy projekt o złotą lampę wiszącą do jadalni całość stanie się kompletna i spójna.Urządzanie wnętrz to często stosowanie ciekawych artystycznie rozwiązań. Do takich z pewnością należą lampy z kolekcji La Roche
Szyk i klasyka
Tradycyjne kinkiety i żyrandole to także lampy z dodatkami w kolorze złota. Okazałe kryształowe żyrandole z błyszczącymi szklanymi soplami można kupić w wersji klasycznej, nawiązującej kształtem do odwróconego wielopiętrowego tortu, jak i w nowoczesnej, jak prostokątny żyrandol Odeon, który świetnie zaprezentuje się nie tylko nad dużym stołem w jadalni, ale i w innych aranżacjach. Wśród licznych przedmiotów w kolorze złota, można także znaleźć prawdziwe klasyki, jak choćby lornetkę na trójnożnym stojaku w kolorze pięknego, starego złota. Ten historyczny model może być unikalnym dodatkiem do gabinetów, reprezentacyjnych biur czy pokoju wypoczynkowego wielbiciela dalekich podróży, odkrywania nowych zakątków i kolekcjonera wyjątkowych przedmiotów z duszą. W kolekcji Authentic Models Spyglass można także znaleźć lunetę w kolorze starego złota.
Inną inspirującą dekoracją może stać się złota klepsydra Duo działająca jak historyczny czasomierz. Przesypujące się wewnątrz szklanego naczynia ziarenka piasku odmierzają szczęśliwe chwile, a efektowna obudowa w kolorze złota nawiązuje do starych, klasycznych ozdób w luksusowym stylu.
Dla klientów poszukujących artystycznych inspiracji, przygotowano także szereg różnorodnych rekwizytów dekoracyjnych nawiązujących do sztuki nowoczesnej. Subtelne i niezwykle oryginalna dekoracja Golden Bird świetnie sprawdzi się zarówno w minimalistycznych wnętrzach,jak i tych urządzonych z błyskiem glamour. Dla miłośników modernistycznej rzeźby również znajdą się efektowne dekoracje, jak choćby Gold Hands czy czarno-złote Lips. Prostota i oryginalność to także cechy innych złotych przedmiotów, które świetnie prezentują się na regałach, komodach, kominkach czy półkach ściennych. Dekoracja Duo, Vista Bis albo piramidy Gold wprowadzą do pomieszczenia klimat sztuki.
Złoty minimalizm, czy to możliwe?
Symbol bogactwa i przepychu można również użyć w wersji subtelnej i pełnej prostoty. Minimalistyczne ozdoby, lampy czy dekoracje pojawiają się coraz częściej na sklepowych półkach. Wzorowane na współczesnej sztuce nowoczesnej, niezwykle designerskie projekty, zachwycają klientów preferujących różne style wnętrzarskie. Co ciekawe, złoto pojawia się także w projektach industrialnych, które z założenia powinny uderzać surowością i brakiem zbędnych ozdób.
Możliwość wyboru złotych dodatków do domu w wersji minimalistycznej pozwala na stworzenie niebanalnych i unikalnych zestawień. Wystarczy spojrzeć na lampę wiszącą Doris , której forma pozwala na użycie jej zarówno w prywatnej przestrzeni, jak i miejscach takich, jak biura, gabinety czy lokale gastronomiczne. Podobną propozycję stanowi złota lampa wisząca Calypso z charakterystycznym ażurowym kloszem. Do dużych przestrzeni polecane są natomiast lampy z wieloma punktami świetlnymi. Takim modelem jest żyrandol czarno-złoty French Bistro o wyjątkowym kształcie, który rozświetli nawet bardzo duże salony i hole. Z kolei żyrandol złoty Trosa to coś, co zauroczy od pierwszego wejrzenia wszystkich wielbicieli geometrycznych kształtów. Ażurowy projekt wykorzystujacy konstrukcję sześciennych brył wyróżnia się nowoczesny designem, ale też zawiera element przypominający tradycyjny pałacowy kandelabr.
Minimalistyczny styl można także odnaleźć w rekwizytach dekoracyjnych. Złote dodatki do pokoju to między innymi nowoczesna dekoracja Duo, w które dwie metalowe rurki umieszczono w kryształowej bryle. Złote rurki w transparentnej podstawie prezentują się nieszablonowo i świetnie podkreślają stylową przestrzeń w wersji modern classic, jak i ozdabiają typowo loftowe wnętrza.
Stylowe, modne i praktyczne
Złote dodatki na ścianę to także modne i praktyczne kinkiety, które oświetlą pomieszczenie w nastrojowy sposób, a przy tym zapewniają funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku lub pracy. W każdym salonie przyda się stolik pomocniczy Tag z okrągłym, drewnopodobnym blatem i metalowym stelażem w kolorze złota. W tej samej kolekcji można także wybrać okrągły stolik kawowy. Dla osób poszukujących praktycznych mebli ze złotym wykończeniem producenci mebli przygotowują prawdziwe perełki z elementami różowego złota. Duży, ośmioosobowy stół z marmurowym blatem i stelażem w kolorze różowego złota to przedmiot, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Niezwykła konstrukcja i szlachetne materiały to połączenie, które zawsze się sprawdza w stylowych wnętrzach. Wśród stolików pomocniczych znajduje się także model Uno Gold z blatem wykonanym z metalu i zamocowanym na trójnożnej podstawie. Niewielki, ale wyjątkowo praktyczny stolik to doskonała propozycja zarówno do wnętrz industrialnych i tych, urządzonych w minimalistycznym stylu.
Do praktycznych złotych dodatków można również zaliczyć wspaniałe wazony czy donice na kwiaty. Model Megara Gold to efektowne połączenie dekoracyjnej donicy na stojaku z praktyczną funkcją wyeksponowania domowej zieleni. Natomiast wazon Mastic Gold to propozycja dla miłośników barwy starego złota.
Dekoracyjne tkaniny to kolejna grupa przedmiotów, które podkreślają charakter wnętrza. Wśród złotych elementów można znaleźć między innymi poduszki dekoracyjne, idealne na łóżka, sofę w salonie czy fotel. Miękki wkład i przyjemne w dotyku materiały zapewnią komfortowe użytkowanie poduszek, a ich złoty kolor doda pomieszczeniom elegancji i szyku.
Czerń i złoto, czyli klasyczna para pełna wytwornej elegancji
Czarno złote dodatki do salonu to coś, co zawsze się sprawdza w eleganckiej przestrzeni. Niebanalna forma stolika Gold na jednej nodze jest przykładem nowoczesnego wzornictwa korzystającego z tradycyjnych źródeł, czyli mariażu czerni ze złotem, podobnie jak kolekcja stolików Pegasus. I choć obydwa modele powstały w wyniku połączeń tych samych barw, to ich kształty znacznie się różnią, dzięki czemu każdy klient znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Lekka, minimalistyczna konstrukcja, kształty mebli w stylu art deco, a może coś w stylu skandynawskim? Wszystko jest możliwe, a wśród licznych dodatków ze złota do domu, można znaleźć zarówno wyposażenie użytkowe, jak i typowe dekoracje. Zestaw podpórek do książek Astrolabia Strzałkowe to przykład połączenia funkcjonalności i atrakcyjnego wyglądu dekoracji. Czarno – złote podpórki wykonane z mosiądzu posłużą do uporządkowania przestrzeni, ale i efektownie ją zdobią.
Wyjątkową i bardzo współczesną ozdobą jest dekoracja Andes Ten ekskluzywny dodatek sprawia wrażenie posiadania pewnej tajemnicy, którą chciałoby się odkryć. Pusta, żelazna obręcz w kolorze złota umieszczona na czarnej marmurowej podstawie jest niczym symboliczna rzeźba w muzeum sztuki, przy której można spędzać długie chwile pełne refleksyjnych przemyśleń.
Wśród praktycznych przedmiotów znajdziemy także lampy stołowe i biurkowe w kolorze czerni i złota. Piękny model Terme to mała i elegancka lampa, która zapewni światło w sypialni, jak i salonie czy gabinecie przeznaczonym do pracy w domu. Czarny, bawełniany klosz i ażurowa, złota podstawa to połączenie dające poczucie przytulności i ciepła. W zupełnie innym stylu jest natomiast marmurowa lampa na biurko Metis. Stojąca, stabilna lampa ma walcowaty kształt i łączy metaliczne złoto z powierzchnią szlachetnego marmuru dając jednocześnie stonowane światło.
Wśród licznych produktów do wyposażenia i dekoracji domu można znaleźć złote dodatki na ścianę, na stół i meble lub do postawienia na podłogę. Bogata oferta pozwala na stworzenie zarówno wytwornych i emanujących luksusem wnętrz, jak i tych minimalistycznych i wyjątkowo nowoczesnych, w których złoto to jedynie akcent podkreślający nietuzinkowy charakter pomieszczeń.
W przypadku stosowania złotych dodatków ważne jest odnalezienie przysłowiowego „złotego środka”. Złoto jest kolorem wyjątkowym, ale i bardzo wyrazistym. Zbyt dużo tej barwy pod różną postacią może spowodować, że pomieszczenia będą sprawiać wrażenie bardziej przypominające zgromadzone w jednym miejscu muzealne zbiory pałacowe czy dzieła sztuki, aniżeli przestrzeń mieszkalną. Na pewno warto też ostrożnie używać większej ilości złota, aby nie popaść w przepych graniczący z kiczem. To dlatego wspomniany “złoty środek”, czyli gustowny umiar i odnalezienie granicy dobrego smaku są tak ważne właśnie w przypadku tego pięknego, królewskiego koloru.