Jak dobrać fotel do kanapy
Blog

Jak dobrać fotel do kanapy

Jak dobrać fotel do kanapy, sofy lub narożnika? Istnieje kilka sposobów dobierania tych dwóch bardzo ważnych elementów wyposażenia każdego komfortowego salonu. Można kupić je w tej samej kolekcji lub nawet dobrane w zestawie. Czasem ciekawszym pomysłem będzie jednak postawienie na dwa różne modele, które nie będą wizualnie przeciwstawne ani nie będą wchodzić w estetyczny konflikt. Jak dobrać fotel do kanapy? Podpowiadamy.

Fotel i kanapa w jednym kolorze

Jak dobrać fotel do kanapy? Jeśli nie chcemy decydować się na komplet oferowany w salonie meblowym, to rozwiązaniem będzie dobór dwóch elementów w tym samym kolorze. Oczywiście taka propozycja czasem może być zbyt ostrożna – choćby w stylizacjach vintage czy boho. Jednak w pewnych wypadkach jednolitość będzie preferowana. Dzieje się tak w przypadku mebli dedykowanych przestrzeniom biurowym.

Dwie opcje kolorystyczne do wyboru

Istnieją tu właściwie dwie możliwości: albo wybierzemy meble w bezpiecznej barwie (beż, szarość, brąz), albo wręcz odwrotnie. W pierwszym przypadku łatwo będzie nam popaść w pułapkę tego, że wnętrze stanie się dość nudne, dlatego bezcenny będzie właściwy dobór dodatków. W przypadku wyboru mebli o jaskrawych barwach, jak turkusowa lub pomarańczowa, powinniśmy postąpić odwrotnie. Nie wolno przesadzać z dodatkami tak, by całość nie była przytłaczająca.  

Wstawki w tym samym kolorze

Czasem możemy posłużyć się sprytnym sposobem na to, by zunifikować różne meble. Jak dobrać fotel do kanapy w przemyślany sposób? Przykładem mogą być wstawki w tapicerce dobrane pod kątem koloru. Całość mebla może różnić się od drugiego, ale widoczny będzie wspólny akcent w postaci np. podobnego materiału na siedzisku lub na oparciu.  

Czy fotel musi być w tym samym kolorze co kanapa? 

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać fotel do kanapy, trzeba odrzucić przekonanie, że oba meble muszą być w tym samym kolorze. Czasem wystarczy postawić na dwa elementy pochodzące z jednej serii, ale w odmiennych barwach. Co da nam takie połączenie? Przede wszystkim ożywi wnętrze. Nawet wtedy, gdy barwy nie będą zbyt odważne, oba elementy będą prezentowały się ciekawie i z pewnością zwrócą uwagę gości.

Jak dobrać fotel do kanapy, by wnętrze wyglądało estetycznie? Warto zwrócić uwagę na to, aby nie łączyć ze sobą mebli, których design „gryzie się ze sobą”. Problematyczne może być też zestawienie składające się z dwóch bardzo rzucających się w oczy barw. Lepiej niech bazą dla stylizacji będzie stonowana kanapa. Do niej można dobrać fotel o znacznie odważniejszym designie. Czasem świetne wrażenie może też zrobić klasyczny kontrast czerni z bielą.  

Na co zwracać uwagę przy doborze fotela do kanapy?

Jak dobrać fotel do kanapy, gdy kolory się różnią? Warto kierować się wyznacznikami tego, czy oba meble będą do siebie pasować. Na co w szczególności trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim chodzi o:

  • Styl – o ile popularne nowoczesne modele często są uniwersalne, to już meble zaprojektowane w poszczególnych stylach powinny się pod tym względem łączyć ze sobą. Jeśli więc mamy kanapę w stylu angielskim, to również fotel powinien do niego nawiązywać. Inaczej jest tylko we wnętrzach, w których eklektyzm jest w pełni zamierzony.
  • Gabaryty – problematyczny jest dobór dwóch mebli o radykalnie różnych gabarytach. Ciężki fotel na tle lekkiej kanapy o wysokich nóżkach może wyglądać karykaturalnie i absorbować zbyt wiele uwagi.  
  • Wspólne elementy – jeśli zastanawiamy się nad tym, jak dobrać fotel do kanapy, powinniśmy zwracać uwagę na cechy wspólne w wykonaniu obu mebli. Mogą to być np. nóżki o metalowym wykończeniu, pikowania czy przeszycia. 

Kanapy w modnych kolorach. Jak dobierać do nich fotele? 

Pamiętajmy jednak o tym, że najczęściej wybierane są kanapy w dość wąskiej gamie kolorystycznej. Jak dobrać fotel do kanapy skandynawskiej, beżowej czy brązowej? W każdym z przypadków istnieją pewne sposoby na to, by skutecznie zestawić ze sobą oba meble. Od tego zaś już niedaleko do organizacji wymarzonego kącika wypoczynkowego w Twoim salonie. 

Kanapa skandynawska

Jak dobrać fotel do kanapy skandynawskiej? W tym przypadku warto kierować się minimalizmem, który jest tak charakterystyczny dla aranżacji scandi. Raczej nie będą tu pasowały ciężkie fotele o skomplikowanym i bardzo ozdobnym designie. Zamiast nich warto postawić na rozwiązania minimalistyczne, takie, które nie będą przykuwać zbyt wiele uwagi. Do tego warto, aby wybrane modele miały w sobie widoczne elementy z naturalnego drewna, najlepiej sosnowego. 

Kanapa beżowa

W przypadku kanapy beżowej można wybrać korespondujący model fotela i całość wzbogacić o żywsze dodatki. Można jednak postawić na żywszy design fotela. Jeśli wnętrze dalej ma być eleganckie, warto wybierać barwy takie jak granat lub ciemny niebieski. 

Kanapa brązowa

Jak dobrać fotel do kanapy w kolorze brązowym? W tym przypadku powinniśmy się kierować materiałem obicia sofy i celem, jaki chcemy osiągnąć. Np. skórę ekologiczną powinno się zestawiać z podobnym materiałem. Jeśli zaś zależy nam na rozjaśnieniu wnętrza, to fotel powinien być jaśniejszy od sofy.