Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?
Blog

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Połączenie salonu z kuchnią nie przestaje cieszyć się popularnością. To rozwiązanie – choć ma wiele zalet – nie jest pozbawione wad. Bałagan w kuchni nie pozostaje bez wpływu na aranżację salonu. Warto więc przynajmniej w delikatny sposób oddzielić aneks kuchenny od pokoju dziennego. Zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy, jak oddzielić aneks kuchenny od salonu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zarówno jedno, jak i drugie połączenie będzie funkcjonalne, a zarazem estetyczne.

Ażurowa ścianka – sposób na oddzielenie aneksu kuchennego od salonu

Kuchnia połączona z aneksem ma wiele zalet – jedną z najważniejszych jest możliwość stałego kontaktu domowników z gośćmi. Gospodarz przyjęcia nie musi być wykluczony z rozmów podczas przygotowywania posiłków. Aneks kuchenny w salonie ma jednak swoje wady, a jedną z nich jest to, że nawet delikatny rozgardiasz w części kuchennej wpłynie na wygląd pokoju. Właśnie dlatego warto wiedzieć, że oddzielenie aneksu kuchennego wcale nie musi być bardzo wymagające, kosztowne i czasochłonne. Możesz to zrobić na przykład za pomocą ażurowej ścianki, dzięki której wciąż zachowasz kontakt z pozostałymi osobami, ale bałagan na blatach stanie się właściwie niewidoczny.

Ażurowe ścianki występują w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, dlatego świetnie sprawdzą się w różnych stylach aranżacyjnych. Skandynawskie wnętrze urozmaicisz przy pomocy białego modelu, natomiast w pomieszczeniu urządzonym w stylu glamour zastosujesz czarną ściankę ażurową. Przepierzenie może być również wykonane z drewnianych, wąskich lameli – one także osłonią nieład na blatach. Naturalny surowiec dobrze zaprezentuje się w stylu industrialnym, skandynawskim i nowoczesnym.

Ścianka może być również szklana. Transparentna nie zakryje zbyt wiele, ale możesz zdecydować się na rozwiązanie w postaci szklanej ścianki w mlecznym kolorze lub przezroczystej, ale ozdobionej przy pomocy oryginalnych wzorów. Takie przepierzenie sprawdzi się między innymi w eleganckiej aranżacji. Nasza pierwsza odpowiedź na to, jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Oczywiście z wykorzystaniem ścianki! Umiejętnie dopasowana wpłynie pozytywnie na wygląd całej aranżacji.

Regał jako sposób na oddzielenie aneksu kuchennego

Zastanawiasz się nad tym, jak jeszcze efektownie oddzielić kuchnię od salonu? Pomocne mogą okazać się... regały! Na pewno warto wziąć je pod uwagę, podczas rozplanowywania rozdzielenia tych dwóch pomieszczeń.

Wybór regału nie powinien być jednak przypadkowy! Najlepiej postawić na model tekstylny, który możesz wypełnić tekstylnymi pudełkami, elementami dekoracyjnymi czy roślinami doniczkowymi. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcesz ukryć część kuchenną. Ażurowe regały są bardzo różnorodne, dlatego z łatwością znajdziesz model pasujący do Twojego pomysłu na aranżację wnętrza. W industrialnym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się mebel wykonany ze stali malowanej proszkowo oraz wypełniony fornirowanymi półkami. Czarna wersja mebla doskonale odnajdzie się w lofcie.

A czym z kolei najlepiej wypełnić półki? Oryginalnie będą się na nich prezentować książki, ale możesz też wykorzystać kilka elementów dekoracyjnych w postaci przedmiotów vintage, które wyszperasz na pchlim targu. Doskonale wpiszą się one w industrialny, surowy klimat. Szukasz eleganckiego modelu? Zdecyduj się na ażurowy regał ze złotą bazą konstrukcji, wykonaną ze stali nierdzewnej oraz czarnych półek z płyty ceramicznej. Mebel posłuży nie tylko do oddzielenia aneksu od salonu, lecz także do przechowywania. Jest więc świetnym rozwiązaniem, jeśli wnętrze nie jest zbyt duże i każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota.

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu? Wykorzystaj... złudzenie optyczne

Aneks kuchenny od salonu możesz też oddzielić w optyczny sposób. To świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci wyłącznie na ciekawym efekcie wizualnym, a nie na widocznym oddzieleniu tych wnętrz. Dobrym sposobem będzie zaaranżowanie jadalni pomiędzy kuchnią a salonem. Duży stół z krzesłami spowoduje, że kuchnia będzie wydawała się odizolowana od reszty pomieszczenia. Warto przemyśleć kwestię oświetlenia nad stołem – jeśli jest prostokątny, zdecyduj się na wiszącą dość nisko lampę z trzema źródłami światła.

Najprostszy sposób na oddzielenie aneksu od kuchni to wyspa kuchenna. Najlepiej, jeśli będzie dość szeroka i spełni kilka funkcji – możesz zamontować na niej płytę grzewczą, a część blatu wykorzystać w roli stołu. Nad wyspą świetnie zaprezentuje się okazały okap, na przykład w kształcie tuby. Dzięki niemu zapomnisz o problemie nieprzyjemnych, długo utrzymujących się zapachów po gotowaniu, a to często wymieniana wada salonu z aneksem kuchennym. Do wyspy kuchennej dostaw hokery.

Doskonałym rozwiązaniem jest również montaż podwieszanej do sufitu półki, na której poustawiasz zioła w donicach. Będzie aromatycznie i praktycznie – smaczny dodatek do potraw będziesz mieć zawsze pod ręką.

Przestrzeń optycznie podzielisz też przy pomocy kolorów. Możesz zastosować inny rodzaj okładzin podłogowych. To jednak rozwiązanie do przestronnego pomieszczenia – brak jednolitej podłogi optycznie pomniejszy bowiem przestrzeń.

Poznaj inne sposoby na skuteczne oddzielenie aneksu kuchennego

Wspominaliśmy o tym, że w celu skutecznego oddzielenia od siebie poszczególnych pomieszczeń, śmiało można wykorzystać różne wykończenie na podłodze. Co jednak zrobić wtedy, gdy nie możesz sobie na to pozwolić? Zainwestować w... dywan! Tak, to kolejny sposób na to, aby bardzo umiejętnie i przede wszystkim efektownie oddzielić od siebie te wnętrza. Oczywiście dywan musi znaleźć się w części salonu, a już zwłaszcza dlatego, że większość dostępnych na rynku propozycji nie nadaje się do wykorzystywania w kuchni.

Rozważając różne aranżacje wnętrz, spotkałeś się z określeniem „przepierzenie”? Zastanawiasz się, o co tak naprawdę chodzi? Przepierzenie między kuchnią a salonem to nic innego, jak kolejna możliwość oddzielenia od siebie tych pomieszczeń. Ten niezwykle modny sposób dekoracji wykorzystuje się w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Przepierzenie to bardzo cienka ścianka działowa. Zazwyczaj wykonuje się ją ze stosunkowo lekkich materiałów, ponieważ do jej głównych zadań należy właśnie oddzielnie dwóch wnętrz od siebie. Jeżeli na etapie budowania Twojego lokum, taka ścianka nie powstała, to nadal... nic straconego. Fantastyczną alternatywą może bowiem okazać się wykorzystanie dużego regału lub wciąż popularnej meblościanki. Wystarczy, że umieścisz ją w odpowiednim miejscu przy ścianie.

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu? Podsumujmy nasze rady!

  • Wykorzystaj zalety ażurowej ścianki.
  • Zamontuj regał.
  • Zadbaj o optyczne oddzielenie tych pomieszczeń, np. dzięki dużym meblom.
  • Zdecyduj się na wyspę kuchenną.
  • Zamontuj podwieszaną do sufitu półkę.
  • Połącz różne kolory na podłodze.
  • Zainwestuj w dywan do salonu.
  • Wykorzystaj przepierzenie lub meblościankę.

Jak widzisz, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, skutecznie oddzielenie salonu od kuchni, nawet w przypadku bardzo małych mieszkań... wcale nie musi być trudne. Co więcej, wcale nie musi być nawet drogie! Przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo budżetowe porady i inspiracje, dzięki którym zyskasz zupełnie nową przestrzeń w swoim domu. Oczywiście, jeżeli chcesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby te dwa wnętrza nie mogły pozostać złączone. Naszym zdaniem ich rozdzielenie daje jednak fantastyczne efekty aranżacyjne, a co równie istotne, nie wymaga utrzymywania przez cały czas idealnego porządku w kuchni!