Jak urządzić przedpokój?
Blog

Jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić przedpokój? Wbrew pozorom jest to bardzo ważna przestrzeń w każdym domu. Wszystkie osoby, które przychodzą do naszego mieszkania, pierwsze wrażenia o nim i o nas czerpią właśnie ze sposobu postrzegania tego miejsca. Trzeba więc zadbać o jego estetykę, ale to nie wszystko. Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż niefunkcjonalne okładziny zastosowane w tym miejscu. Bardzo ważne są również meble – bez nich użyteczność przedpokoju będzie ograniczona. 

Jak urządzić przedpokój? Podstawowe zasady

Jak urządzić przedpokój, by był prawdziwą ozdobą naszego mieszkania? Co w szczególności należy uwzględnić przy planowaniu wykończenia tej przestrzeni? Okazuje się, że istnieje przynajmniej kilka czynników wpływających na to, czy przedpokój jest odpowiednio urządzony, czy też nie. 

Co wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca na lustro. W tym przypadku jest ono nie tylko elementem wystroju, ale i bardzo ważnym wyposażeniem praktycznym. Przed wyjściem z domu lubimy sprawdzić nasz wygląd. Jak urządzić przedpokój? Z pewnością bardzo ważny jest też dobór pozostałych mebli, czemu należy poświęcić kilka dodatkowych słów. Oprócz tego należy dopasować wystrój i kolorystykę do wielkości i kształtu pomieszczenia.

Meble do przedpokoju

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak urządzić przedpokój, wiele uwagi poświęcamy meblom. Oprócz odpowiedniego lustra rację bytu w przestrzeni wejściowej mają też:

  • Siedzisko – niedoceniany, ale ważny mebel w przedpokoju. Wygodne siedzisko mocno ułatwia komfortowe wkładanie i zdejmowanie butów. Może to być puf, mebel łączący cechy szafki na buty z siedziskiem lub znacznie bardziej designerski element wyposażenia  
  • Szafka na buty – musi być nie tylko pojemna i dostosowana do ilości posiadanego przez nas obuwia, ale także funkcjonalna. Ważne jest to, by miała wygodne zamknięcie. Do wyboru mamy meble z drewna, płyty meblowej, metalu czy plastiku. 
  • Szafa ubraniowa – niezbędny mebel w każdym przedpokoju. Szafy różnią się wielkością, wymiarami i kształtem – oprócz wolnostojących spotykamy też funkcjonalne szafy narożne. Często szafa posiada dodatkowe elementy, takie jak lustrzany front.
  • Komoda – jak urządzić przedpokój, by pomieścić w nim także potrzebne drobiazgi? Komoda może być w tym niezastąpiona. Jednocześnie meble tego typu bywają niezwykle ozdobne. 

Jak urządzić mały przedpokój?

Niektóre przestrzenie bywają wymagające ze względu na wymiary. Jak urządzić mały przedpokój? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze jedno: takie pomieszczenie także może być w pełni funkcjonalne. Wystarczy je właściwie zaprojektować. Warto zacząć od wypracowania w sobie minimalistycznego podejścia: powinny się tu znajdować tylko te meble, które są niezbędne. Poza tym korzystne jest posługiwanie się następującymi elementami w aranżacji małego przedpokoju:

  • Jasne barwy ścian i podłóg – dzięki nim łatwiej jest zbudować korzystne złudzenie optyczne w przypadku niewielkiego wnętrza.
  • Rezygnacja z wielobarwności – zbyt wiele kolorów będzie dzieliło przestrzeń i tak już niewielkiego pomieszczenia.
  • Połyskliwe płytki na podłodze – pozwalają odbijać światło. Dodatkowo warto zadbać o to, by były to bardzo małe płytki lub płytki wielkoformatowe, ale z cienką fugą.
  • Korzystanie z powierzchni odbijających światło – chodzi przede wszystkim o zawieszenie tu dużego lustra lub kilku luster; można skorzystać z szafy z przeszklonym frontem.

Jakie kolory do przedpokoju?

Kwestia barw jest ważna, co można zaobserwować w przypadku małych lub wąskich pomieszczeń. Jakie kolory do przedpokoju należy wybierać? Warto zacząć od tego, że w większych pomieszczeniach wcale niekoniecznie musimy trzymać się jasnych barw i tworzyć wrażenie jednolitości. Zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach można stawiać na jaskrawe kolory. Niekiedy z sukcesem możemy połączyć barwy uniwersalne, jak choćby posiadającą wiele odcieni i zastosowań szarość z czerwienią czy energetycznym kolorem pomarańczowym. Innym razem doskonale sprawdzi się klasyczny kontrast czerni i bieli. Możemy też sięgnąć po modne w tym sezonie kolory ziemi. Oczywiście warto zadbać o to, żeby kolorystyka przedpokoju była spójna ze sposobem aranżacji całego mieszkania.

Wizualizacje

Jak urządzić przedpokój? Wizualizacje mogą być niezwykle pomocne dla podjęcia właściwej decyzji o aranżacji przedpokoju. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Podglądanie tego, jak swoje wnętrza zaprojektowali inni, może Ci bardzo pomóc. Przedpokój może być przecież urządzony w różnych stylach. Bardzo często pojawia się tutaj nowoczesny minimalizm, ale popularnością cieszą się też klasyczne wykończenia z drewnianymi meblami. Oprócz nich możemy wybierać wśród niezwykle modnych pomysłów inspirowanych stylem skandynawskim, ale też rustykalnym, loftowym, boho czy glamour. Nic więc dziwnego, że wiele osób gubi się w cechach poszczególnych aranżacji. Wizualizacja pomoże Ci uporać się z takimi trudnościami.