Jaki dywan do granatowej kanapy?
Blog

Jaki dywan do granatowej kanapy?

Granatowa kanapa w salonie to silny akcent kolorystyczny. Wybierając pasujące do niej dodatki, stawiamy często na minimalizm i bezpieczne, klasyczne kolory. Jest to oczywiście słuszne rozwiązanie, przy którym ciężko popełnić błąd. Jednak to tylko jedna z wielu dostępnych możliwości. Jeśli decydujemy się już na tak mocny kolor, równie dobrze możemy go zestawić kontrastowo, z inną zdecydowaną barwą.

Pierwszym nasuwającym się skojarzeniem będzie kolor żółty. Granatowa kanapa, w połączeniu ze słonecznym odcieniem dywanu jeszcze mocniej przyciągnie spojrzenie. Nieco subtelniej, ale nadal wyraziście będzie wyglądało zestawienie jej z pudrowym, różowym odcieniem. Taka kompozycja w towarzystwie neutralnych ścian i jasnych mebli będzie grała w pomieszczeniu pierwsze skrzypce. Sprawdzi się też kompozycja ton w ton i wybranie dywanu w bardzo podobnym odcieniu. Jest to nieoczywiste rozwiązanie, które tworzy spójną kompozycję.

Dywan w neutralnych barwach do granatowej kanapy

Na mocnych akcentach kolorystycznych nie kończą się jednak możliwości aranżacji granatowej kanapy. Kanapa w nasyconym, niebieskim odcieniu przepięknie będzie się prezentować również w kompozycji z neutralnymi i naturalnymi barwami, które będą dla niej stanowiły doskonałe tło. Mowa tu o takich kolorach jak biały, kremowy, szary czy też beżowy. Jeśli chcemy uzyskać efekt prostoty i elegancji, warto dobrać do granatowej kanapy monochromatyczny dywan. Uzyskamy wtedy z jednej strony bezpieczne i proste zestawienie, z drugiej zaś będzie elementem, który podkreśla klasyczny charakter wnętrza. Dywan w bezpiecznych barwach będzie jedynie tłem podkreślającym nasyconą barwę kanapy. Barwy ziemi są dobrym wyborem, jeśli pokój został urządzony z wykorzystaniem klasycznych, drewnianych mebli.

Ręcznie tkany dywan do granatowej kanapy

Granatowa kanapa, z uwagi na swój elegancji charakter, dobrze komponuje się z równie wyszukanymi dodatkami. Taką propozycją będzie z pewnością ręcznie tkany dywan. Wśród tego rodzaju z kategorii ręcznie wykonywanych przedmiotów znajdują się zarówno jednokolorowe propozycje, jak i takie, które są zdobione bogatym ornamentem. Jeśli zdecydujemy się na przenikające się barwy od szarości, poprzez różne odcienie błękitu, aż po głęboki granat uzyskamy spójną kompozycję.

Tkane dywany mogą mieć zarówno nowoczesny wygląd, jak i nawiązywać do klasycznych, tureckich lub marokańskich wyrobów. Chętnie decydują się na nie miłośnicy podróży i osoby lubiące wprowadzać do swoich wnętrz nieoczywiste rozwiązania. Dywany wykonane z naturalnych włókien to inwestycja na lata, która będzie nietuzinkową ozdobą wnętrza.

Jak dobrać dywan do granatowej kanapy?

Podczas wybierania dywanu do kanapy, warto zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednio skomponowane kolory, ale również na teksturę i wzory, które mogą zaważyć na uzyskaniu ostatecznego, pożądanego efektu. Granatowa sofa może mieć jednolite obicie, jak i mieć wyrazisty deseń. Zestawienie dwóch, zupełnie różnych wzorów jest oczywiście dopuszczalne, jednak to opcja tylko dla odważnych osób albo tych, które znają się na zasadach tworzenia wnętrzarskich kompozycji. Kluczem do sukcesu takich radykalnych kroków jest jeden, powtarzający się i spinający całość motyw. Może to być wzór przewodni, motyw kolorystyczny lub dominujący styl.

Jaki kształt dywanu do granatowej kanapy?

Równie ważną kwestią jak kolor czy wzór będzie też kształt dywanu. Bezpieczny wybór to klasyczny, prostokątny dywan. Jego popularność jest podyktowana tym, że łatwo go umieścić w okolicach kanapy o różnych wymiarach. To również słuszny wybór, gdy chcemy ukryć większy fragment podłogi, czy to ze względów praktycznych, czy też estetycznych, bo podoba się nam dywanowy wzór.

Nietypowym, ale nadal kuszącym rozwiązaniem będzie dywan okrągły. Nie zajmuje najczęściej tyle miejsca, co klasyczny prostokątny, ale jest ciekawszy pod względem możliwości aranżacji, jakie daje. Można położyć go zarówno standardowo, w okolicach kanapy, jak i pokusić się o to, aby znaleźć dla niego zupełnie inne miejsce. Okrągły dywan, który znajdziesz w propozycjach Almi Decor będzie także świetnym rozwiązaniem, gdy nie chcesz odkrywać zbyt dużego fragmentu podłogi i wolisz wyeksponować deski. Taki wybór będzie wtedy kompromisem między praktycznością a nadaniem wnętrzu przytulności.