Jaki dywan do szarego salonu
Blog

Jaki dywan do szarego salonu

Szary jest kolorem, który od wielu sezonów króluje we wnętrzarskich trendach. Urządzając mieszkanie, czy projektując dom, decydujemy się na tę barwę, ponieważ jest jednocześnie elegancka i bardzo uniwersalna. W naturze występuje w barwach skał, kamieni, szarości zachmurzonego nieba. We wnętrzach dobrze prezentuje się zarówno na dużych przestrzeniach, jak podłogi i ściany, ale też mniejszych dodatkach typu zasłony i dywany.

Dodatki do salonu w szarym kolorze

Jeśli w naszym salonie dominuje szary kolor, wybór dodatków wydaje się wręcz nieograniczony. Rzeczywiście barwa ta pozostawia duże pole do popisu. Jednak są pewne zasady, którymi warto się kierować. Jednym z głównych dodatków, którym uzupełniamy nasz salon, są dywany. Położony w pobliżu kanapy nada wnętrzu przytulności i stanowi ważny element wykończenia. Na jakie wzory warto zatem postawić?

Dywan w graficzne wzory do szarego salonu

Jasnoszare ściany możemy często spotkać we wnętrzach w stylu skandynawskim. Jaki dywan będzie odpowiedni do takiego stylu użytego we wnętrzu? Najczęstszym wyborem są dywany graficzne, w geometryczne czarno-białe wzory. Popularny jest też motyw marokańskiej koniczyny. Dywany w geometryczne wzory ze względu na swoją formę pasują też do minimalistycznych i industrialnych wnętrz. Wszędzie tam, gdzie dominuje beton, szkło i stal można z powodzeniem ułożyć na podłodze dywan w romby, kwadraty czy koła.

Dywan w żywych kolorach do szarego salon

Przez to, że szary salon jest dosyć neutralnym tłem, można z powodzeniem dobrać do niego dodatki w bardzo żywych barwach. Kolorowy dywan będzie wtedy mocnym akcentem przyciągającym wzrok i wyznaczającym w pokoju strefę wypoczynku. Przegląd kolorów i paleta barw, które mogą zostać użyte, jest praktycznie nieograniczona. Mogą to być zarówno ciepłe odcienie miodowe, brązowe, jak i głębokie zielenie lub granaty. Odcień dywanu można dobrać kontrastowo do koloru podłogi. W przypadku jasnej deski dobrze będzie prezentował się ciemny dywan. Jeśli zaś nasza podłoga jest intensywnej barwy, świetnie będzie wyglądał na niej jasny dywan.

Ręcznie tkany dywan do szarego salonu

Ręcznie tkany dywan, który sam w sobie jest małym dziełem sztuki użytkowej, będzie idealnie prezentował się w salonie o szarym wykończeniu. Taki dywan, w połączeniu z piękną kanapą i drewnianą podłogą będzie stanowił elegancki zestaw. Ręcznie tkany dodatek może mieć różne oblicza. Może być zupełnie gładki, mieć wyraźną fakturę lub frędzle. Mnogość opcji do wyboru powoduje, że można dopasować go do każdej stylistyki wnętrza, jaka tylko przyjdzie nam do głowy. Część modeli nawiązuje w swojej formie do klasycznych dywanów, jakie znamy obecnie z obiektów muzealnych.

Jak wybrać idealny dywan do szarego salonu?

Szary salon, czy to z uwagi na kolor ścian, czy też wybraną do niego tapetę, jest zazwyczaj eleganckim wnętrzem, w którym stawia się na wysoką jakość detali takich jak meble, dywany i zasłony. Do drewnianej podłogi, która ma piękne słoje, dobrze będzie dobrać dywan z naturalnych materiałów, który podkreśli jej szlachetny charakter. Może być umieszczony klasycznie obok kanapy lub położony w strefie odpoczynku pod stolikiem kawowym, gdzie sprawi, że nawet zimą spędzanie czasu w tym pomieszczeniu będzie przyjemne. Jeśli zależy nam na utrzymaniu wrażenia przytulności, dobrym wyborem będzie dywan w stonowanych barwach. Podkreśla charakter i styl pomieszczenia. Monochromatyczny dywan to także doskonały wybór dla tych, którzy boją się mocnych akcentów i stawiają raczej na klasykę.

Osobne miejsce zajmują też dywany w stylu retro. Większość dostępnych modeli jest specjalnie postarzana, co oznacza, że część elementu ma wytarty kolor i niewidoczny wzór. W nowoczesnym wnętrzu retro dywan będzie kontrastowym elementem, który wprowadzi nieoczywisty akcent. Taki dodatek może być zarówno w klasycznych, jak i bardziej odważnych barwach. W stylistyce retro wyróżniają się także modele typu patchwork, które wyglądają jak zszyte z kilkunastu innych dywanów, a ich elementy często do siebie pozornie nie pasują. To ciekawy sposób na połączenie różnych akcentów kolorystycznych w jeden kawałek tkaniny.

Szary salon może być też wykończony w stylu glamour. W tym przypadku neutralne ściany są jedynie tłem do mocniejszych i bardziej ozdobnych akcentów. Dywan do takiego pokoju także powinien być wyrazisty i bogato zdobiony. Stworzy wtedy z pozostałymi elementami spójną całość. Można pokusić się o postawienie na dywan z dłuższym włosiem lub taki, który ma wzór w wyraźne ornamenty.