Jaki dywan pasuje do brązowych mebli?
Blog

Jaki dywan pasuje do brązowych mebli?

Brązowe meble bardzo często goszczą w naszych domach. Jest to naturalny, ciepły kolor, który jest jednocześnie eleganckim i bezpiecznym wyborem. Wnętrze urządzone w ten sposób sprawia wrażenie przytulności, przy jednoczesnym poczuciu, że jest szykowne. Brązowe meble to nie tylko komody i szafki z drewna, ale też skórzana kanapa z obiciem w tym odcieniu.

Kolor ten króluje w różnie urządzonych wnętrzach, począwszy od klasycznego, aż po aranżacje rustykalne. Sprawdza się też w bardzo minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Dobranie do niego dywanu nie jest rzeczą trudną. Powinien on podkreślać charakter przestrzeni i uzupełniać pozostałe użyte w nim dodatki. Jakie dywany będą najlepsze do brązowych mebli? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Stonowany dywan do brązowych mebli

Delikatna kolorystyka monochromatycznego dywanu nada wnętrzu, w którym go zastosowano eleganckiego charakteru. Stonowane beże, kremy oraz odcienie brązu pasujące do mebli, nie będą zbyt mocno wybijać się na pierwszy plan i stworzą wraz z resztą dodatków spójną kompozycję. Jeśli meble są dosyć ciemne, zastosowanie jasnego dywanu rozświetli wnętrze i nada mu nieco lekkości. Jeśli meble mają widoczne słoje lub żłobienia, a sofa ma mocno zaznaczoną fakturę, dobrym pomysłem jest zastosowanie jednolitego dywanu, który nie będzie wprowadzał kolejnej faktury w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na jednokolorowy dywan, możemy zarówno postawić na kolory w podobnych odcieniach jak meble i rozszerzyć paletę o odcienie rdzawe, głęboką czerwień lub stalową szarość.

Tkany dywan do brązowych mebli

Przy wyborze dodatków takich jak dywany ważny jest zarówno ich kolor, jak i faktura. Ona także wpływa na całościowy odbiór wnętrza. Każdy wybór będzie sprawiał, że wnętrze będzie wyglądało nieco inaczej. Dywan z długim włosiem nada wnętrzu charakteru przytulności. Natomiast tkany dywan podkreśla jego elegancję. Dokonując wyboru, można kierować się zarówno zasadą harmonii, jak i kontrastu. Jeśli dopełnimy wnętrze dosyć oczywistym, gładkim dywanem będzie przytulne i eleganckie. Dodanie elementu, który z pozoru nie pasuje do reszty, sprawi, że kompozycja wyda się mniej oczywista i przez to bardziej artystyczna.

Okrągły dywan do brązowych mebli

Oprócz koloru i faktury dużą rolę odgrywa też kształt dywanu. Zmienia charakter wnętrza i nadaje ostateczny kształt stworzonej przestrzeni. Możemy zdecydować się zarówno na klasyczny, prostokątny dywan, jak i mniej oczywisty, okrągły. Według zasad kompozycji, które obowiązują również w urządzaniu wnętrz, dywany owalne pasują do pomieszczeń, w których znajdują się inne zaokrąglone, czy obłe elementy. Taki dywan będzie dobrze wyglądał położony pod okrągłym stolikiem kawowym lub w pobliżu lustra w tym kształcie. Podobnie, jeśli wykończenie mebli, które mają różnego rodzaju zagięcia, okrągły dywan nawiązuje do stylistyki całości i dobrze się z nią komponuje.

Kontrastowy dywan do brązowych mebli

Barwy pochodne, monochromatyczne rozwiązania i stonowane kolory, to zawsze gwarancja kompozycyjnego sukcesu. Jednak na tych bezpiecznych rozwiązaniach nie kończą się możliwości. Jeśli nie brakuje nam odwagi lub chcemy w klasycznym pomieszczeniu wprowadzić zdecydowany akcent, to dywan w mocnej barwie może sprawdzić się idealnie. Dywan z wyraźnym wzorem lub w mocnym kolorze przełamie harmonię brązowego wnętrza i nada mu nieco inny wyraz. Jeśli zdecydujemy się na piękny ornament, jak marokańska koniczyna, czy wzór nawiązujący do klasycznych tureckich dywanów uzyskamy nieco kolonialny charakter w salonie.

Pielęgnacja dywanu — jak to zrobić?

Jeśli mamy już wybrany idealny dywan do brązowych mebli, czas podjąć decyzję o materiale, z którego będzie wykonany. Delikatne dywany z naturalnych włókien są piękne, ale jednocześnie dosyć ryzykowne, jeśli będą umiejscowione w pomieszczeniu, z którego korzysta cała rodzina. Regularne czyszczenie to konieczność, ale warto wybrać taki materiał, który będzie też dostosowany do naszego trybu życia. Dywany łatwoczyszczące, to rozwiązanie dla tych, którzy mają małe dzieci albo są właścicielami zwierząt domowych. Powierzchnia pokryta specjalną powłoką, która z jednej strony nie pozwala na wnikanie zabrudzeń do głębszych warstw, z drugiej zaś łatwo się pierze, to rozwiązanie idealne. Taki dywan można wyprać domowymi sposobami, jak również oddać do profesjonalnego czyszczenia. Część z nich producent zaleca prać w domowej pralce. Utrzymanie takiego dywanu w czystości nie powinno, więc stanowić dużego problemu.