Jaki fotel do salonu
Blog

Jaki fotel do salonu

Jaki fotel do salonu warto wybrać, by nie tylko świetnie się prezentował, ale też był w pełni funkcjonalny? Na rynku dostępny mamy szeroki wybór produktów o różnych kształtach, gabarytach czy kolorach. Łatwo się wśród nich pogubić nawet wtedy, gdy mamy w głowie konkretny plan zagospodarowania przestrzeni w pokoju gościnnym. Dobrze wybrać taki model fotela, który będzie również korzystnie wpływał na nasze zdrowie. Oto kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru fotela.

Jaki fotel do salonu? Ergonomiczny

Panuje przekonanie o tym, że ergonomia jest istotna jedynie w przypadku krzeseł biurowych. Nic bardziej mylnego: myśląc o tym, jaki fotel do salonu wybrać, także powinniśmy wziąć to pod uwagę. Zadaniem tego mebla będzie nie tylko stworzenie przestrzeni do komfortowego wypoczynku, ale też odciążenie naszego kręgosłupa, dlatego dobrze jest zadbać o właściwą twardość i odpowiedni kształt. Każdy ma tu nieco inne preferencje, zważywszy na różnice w wysokości, masie i gabarytach ciała. Podstawą jest to, żeby wybrany model dawał dobre podparcie dla kręgosłupa. To bardzo ważne nie tylko w przypadku mebli biurowych. 

Wygodny fotel do salonu

Jaki fotel do salonu wybrać, by móc odczuwać pełną satysfakcję z zakupu? Z ergonomią łączy się też wygoda. Warto wybrać taki egzemplarz, który jest wyposażony w wygodny zagłówek o odpowiedniej wysokości i równie przydatne podłokietniki. Także głębokość jest bardzo istotna – nie możemy zapadać się w fotel, ale nie powinien on być też zbyt twardy. Ciekawym rozwiązaniem są również fotele z podnóżkiem, który daje wygodne oparcie stopom. W niektórych modelach udogodnienie to posiada dodatkową możliwość regulacji.  

Dobra jakość to podstawa

Zastanawiając się nad tym, jaki fotel do salonu wybrać, zdecydowanie powinniśmy postawić na wysoką jakość. Dlaczego? Gdyż tylko taki model gwarantuje długotrwałe użytkowanie i piękny wygląd mebla. Warto zwrócić uwagę nie tylko na konstrukcję, ale też sposób wykończenia. Częstym mankamentem słabej jakości foteli jest przecierająca się tapicerka. Warto więc wybierać modele z taką tapicerką, która jest odpowiednio gruba, odporna i ma mocny splot. 

Fotele do zadań specjalnych 

Jaki fotel do salonu wybrać, gdy mamy w domu zwierzęta, zwłaszcza koty? Z powodzeniem możemy wybierać modele o specjalnym splocie, który zapobiega zaciąganiu. Jeśli zaś w naszym domu mieszkają dzieci i obawiamy się zaplamienia obicia trudnymi do wywabienia substancjami, to powinniśmy postawić na meble tapicerowane materiałem hydrofobowym. Niekoniecznie musi to być droga i specjalistyczna tkanina. Czasem sprawdzi się już nawet skóra ekologiczna.    

Z czego powinien być wykonany fotel do salonu?

Fotel to nie tylko obicie, ale i sama konstrukcja wykonana w określony sposób. Klasyczne modele wykonuje się z drewna. Coraz częściej poszczególne elementy wykonuje się z elementów płyty meblowej. Pamiętajmy jednak, że możemy wybierać spośród foteli rattanowych, technorattanowych, z wikliny lub tworzywa sztucznego.

Stylowy fotel do salonu – ładnie zaprojektowany

Wiadomo, że meble do salonu muszą być przede wszystkim ładne. Powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby w naszym pokoju dziennym pojawił się model o pięknym designie. Jaki fotel do salonu wybrać? Opcji mamy przynajmniej kilka. 

Typy foteli do salonu

Jakie typy foteli do salonu są szczególnie popularne? Wyjątkowo wygodne są popularne uszaki z delikatnie rozszerzającym się ku górze zagłówkiem i wysokimi podłokietnikami. Taki model uchodzi wręcz za klasyczne wyposażenie do salonu. Jeszcze wygodniejszy i pełen elegancji może być pikowany model w stylu paryskim. Jaki fotel do salonu wybrać, jeśli znudziła nam się tradycyjna stylistyka? Równie popularne są fotele inspirowane stylem skandynawskim. Zwykle są prostsze, bardziej delikatne i mniej rzucają się w oczy. W niektórych wnętrzach mogą się też sprawdzić nowoczesne projekty z tworzywa w jaskrawych barwach.   

Jaki fotel do salonu? Zgodny z wystrojem wnętrza

To, jaki fotel do salonu wybierzemy, powinno być oczywiście związane z wystrojem samego wnętrza. W stylu boho postawimy na misternie wypleciony model z rattanu, ale ten sam mebel raczej nie sprawdzi się we wnętrzu loftowym. W klasycznych aranżacjach postawimy raczej na fotele uszaki obite skórą ekologiczną, styl nowojorski zaś wymusi na nas wybór zupełnie innych mebli. Oczywiście istnieje tu przestrzeń dla pewnych prób, które mogą zakończyć się niespodziewanie dobrym rezultatem, ale trzeba z nimi uważać. Wnętrza urządzone w jednym stylu rządzą się swoimi prawami.  

Dodatkowe właściwości foteli do salonu 

Jaki fotel do salonu wybrać? Można też postawić na te modele, które posiadają dodatkowe, ale cenione właściwości. Przykładem mogą być nieco staroświeckie fotele z możliwością bujania. W praktyce mogą to być meble w doskonały sposób pomagające się odprężyć. Oczywiście współcześnie spotykane są też egzemplarze z podgrzewaniem lub masowaniem, ale już prosty fotel bujany może być świetnym rozwiązaniem po ciężkim dniu w pracy.