Jaki kolor dywanu do szarej kanapy?
Blog

Jaki kolor dywanu do szarej kanapy?

Szara kanapa jest częstym wyborem, ponieważ to bardzo elegancki i uniwersalny kolor. Pasuje do wielu wnętrzarskich aranżacji. Współgra z popularnym stylem skandynawskim, dobrze komponuje się instalacjami industrialnymi, może też być wykorzystany w salonach urządzonych w stylu glamour. Siła szarości tkwi w tym, że kolor ten nie wychodzi z mody. Jest to stonowana barwa, która nie jest ani zbyt jasna, ani zbyt ciemna. Stanowi idealne, neutralne tło dla innych kolorów, które chcemy zestawić wraz z nią we wnętrzu.

Jaki dywan pasuje do szarej kanapy?

Idealna szara kanapa, na którą się zdecydujemy, może mieć wiele odsłon. W zależności od metrażu naszego pokoju oraz ilości osób, które z niego korzystają, możemy zdecydować się zarówno na wygodną sofę, jak i duży narożnik, który pomieści wiele osób. Jeśli kanapa będzie rozkładana, zyskamy dodatkowe miejsce do spania, które może się nam przydać w awaryjnych sytuacjach. Równie ważną kwestią jest materiał obiciowy, którym będzie pokryta. Może to być sztuczna skóra, która nada wnętrzu elegancki charakter, jak również welur, który będzie przede wszystkim miły w dotyku.

Osobną kwestię stanowi dobór kolorystyczny dywanu, który zostanie położony w pobliżu kanapy. Oba te przedmioty powinny z sobą harmonizować i tworzyć spójną całość. Mimo że szary jest bardzo uniwersalnym kolorem i pasuje do większości barw, to jednak istnieją odcienie, z którymi komponuje się najlepiej. Przyjrzyjmy się zatem, na które połączenia warto postawić.

Szary dywan do szarej kanapy

To monochromatyczne połączenie może się w pierwszym momencie wydawać nieco zaskakujące. Jednak jednolite kompozycje mają swoich zwolenników. Jednobarwny dywan w odcieniu harmonizującym z meblem będzie tworzył przede wszystkim bardzo szykowny zestaw. Jeśli pozostałe dodatki w salonie są mocne w wyrazie, taki komplet uspokoi wnętrze. Idealnie sprawdzi się przy mocnym kolorze na ścianach, wyrazistej tapecie lub ciemnych meblach. Szary dywan można dobrać zarówno w idealnie pasującej do kanapy tonacji, jak i pokusić się o zestaw w nieco jaśniejszym od niej lub ciemniejszym odcieniu.

Dywan w odcieniu butelkowej zieleni do szarej kanapy

Jest to bardzo modne połączenie kolorystyczne. Głęboki, zielony kolor szmaragdu lub nasyconej zieleni idealnie współgra ze stonowanym kolorem kanapy. Jest to propozycja, dla osób, które nie boją się odważnych rozwiązań w swoich wnętrzach. Taki dywan bez względu na to, czy będzie zupełnie jednolity, czy też będzie miał wytłoczony wzór, zawsze przyciągnie wzrok i zwróci na siebie uwagę. Najlepiej będzie wyglądał w pokoju pomalowanym na jasny kolor oraz na podłodze z jasnego drewna jak olcha lub brzoza. Zieleń idealnie współgra z ciepłym miodowym odcieniem oraz czarnymi akcentami. Na szarej kanapie można wtedy położyć tekstylne dodatki w tych barwach. Poduszki i pledy ocieplą wnętrze i stworzą atmosferę przytulności.

Wzorzysty dywan do szarej kanapy

Wspominaliśmy już o uniwersalności koloru szarego. Jego cecha zyskuje dodatkowo na znaczeniu, gdy chcemy się zdecydować w naszym wnętrzu na mocny w wyrazie dywan we wzory. Te z kolekcji handmade mają zarówno malarskie, nieoczywiste i przenikające się plamy koloru, jak i graficzne czy geometryczne rozwiązania. Ręcznie tkany dywan będzie nie tylko użytkowym przedmiotem, ale również prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Jeśli zestawimy go z szarą kanapą, która go nie przytłoczy, to wyjdzie na pierwszy plan we wnętrzu i jeszcze bardziej wyeksponuje swoje walory. Miłośnicy nieoczywistych rozwiązań z pewnością docenią cieniowane dywany, w których kolory plastycznie przenikają jeden w drugi. Zwolennicy geometrycznych wzorów w kontrastowych kolorach położą obok szarej kanapy dywan, który będzie zawierał rozmaite kompozycje złożone z kół, kwadratów i trójkątów.

Dywan z kolekcji projektanta do szarej kanapy

Nie ma chyba lepszego sposobu na wyeksponowanie unikalnych dywanów niż towarzystwo szarej kanapy. Stone Collection by Maciej Zień, to propozycja unikalnych wzorów zaprezentowana na najlepszej jakości materiałach. Część z nich imituje wzór, jaki jest widoczny na naturalnych kamieniach. Mogą to być zarówno duże pęknięcia, jak i drobne linie w kontrastowych barwach. W towarzystwie eleganckiej, szarej kanapy dywan tego typu zyska jeszcze na urodzie, ponieważ nic nie będzie konkurowało z oryginalnym motywem na nim zawartym. To świetna propozycja dla osób, które cenią w swoich wnętrzach dodatki najwyższej jakości.

Odpowiedni rozmiar dywanu do kanapy

Jeśli wybierzemy już odpowiedni wzór i kolor dywanu, to warto zastanowić się nad jego wymiarem. Nie może być zbyt mały. Jeśli jego rozmiar nie będzie dopasowany, to zaburzy nam proporcje pomieszczenia i będzie wyglądał, jak zbędny dodatek, a nie przemyślany element wystroju. Zbyt duży dywan także nie jest dobrym pomysłem. Pomieszczenia w całości przykryte wykładziną pojawiają się w przestrzeniach użytkowych i biurowych często też w pokojach dziecięcych. Dywan umieszczony w salonie powinien odsłaniać kawałek podłogi, szczególnie gdy pod nim mamy piękny parkiet lub panele, które zasługują na to, aby je wyeksponować.