Ozdoby na stół na co dzień
Blog

Ozdoby na stół na co dzień

Jakie powinny być ozdoby na stół na co dzień? Przede wszystkim warto stosować rozwiązania, które współgrają z wystrojem wnętrza. To niezbędny warunek do tego, by dekoracja spełniała swoją rolę. Modnym trendem jest obecnie minimalizm, dlatego zwyczajne ozdoby na stół mogą się różnić od odświętnych właśnie prostotą. Jakie akcesoria dobierać? Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przy ich wyborze.

Ozdoby na stół na co dzień – podstawowe kwestie

Wiemy już, że ozdoby na stół na co dzień powinny świetnie komponować się z aranżacją wnętrza. Bez tego trudno o ciekawą i trafioną dekorację. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie trzeba poprzestawać na jej ozdobnym charakterze. To, co postawimy na stole, może być również praktyczne. W każdym przypadku pamiętajmy zaś o tym, by dekoracje nie stały się przeszkodą w wygodnym korzystaniu ze stołu. 

Czy kwiaty sprawdzą się w tej roli?

Proste rozwiązania czasem są najlepsze. Jako ozdoby na stół na co dzień wybierane są więc kwiaty. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o dwóch zasadach. Przede wszystkim muszą być one w elegancki sposób zaprezentowane. Stąd nieodzowny będzie dobrej jakości wazon lub ozdobna donica. Drugie wymaganie dotyczące kwiatów na stole ma charakter praktyczny. Nie mogą przeszkadzać w rozmowie, dlatego wyjątkowo rozłożyste lub wysokie kwiaty nie będą odpowiednie. Kwiaty absolutnie nie mogą sięgać wysokości wzroku. 

Ozdoby gotowe, a może DIY?

Jakie ozdoby na stół na co dzień będą lepsze: gotowe czy DIY? W praktyce sprawdzają się jedne i drugie. Pamiętajmy jednak, że stroiki DIY i inne tego rodzaju akcesoria nie będą pasowały w każdej przestrzeni. O ile doskonale spiszą się w aranżacji boho czy rustykalnej, to już styl glamour może być dla nich mniej odpowiedni. Wystrój stołu powinien też być dobrany do pory roku, która panuje akurat za oknem. Czasem może się to wyrażać w dodaniu do dekoracji drobnych akcentów wskazujących na jesień czy wiosnę. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy o tym, że dobrze dobrane ozdoby na stół na co dzień nie będą zagrożeniem dla samego stołu. Warto więc unikać wszelkich drobiazgów, które mogłyby go np. zalać po uszkodzeniu, tworząc dodatkowe straty. Zamiast tego warto inwestować w produkty, które dodatkowo chronią blat – choćby ozdobne podkładki na stół, które są estetyczne i praktyczne.

Popularne ozdoby na stół na co dzień

Niektóre ozdoby na stół na co dzień są niewątpliwie bardziej popularne od innych. Fakt, że są powszechne, wcale nie musi decydować o tym, że będą nudne. Wiele zależy od wariantu, na który postawimy lub tego, w jaki sposób uda nam się go podrasować ciekawymi dodatkami. Na co zawsze warto stawiać?

Obrusy i bieżniki na stół

Jeśli chodzi o ozdoby na stół na co dzień, to wielką popularnością nieprzerwanie cieszą się obrusy i bieżniki. Oczywiście obrus jest tu wyborem bardzo eleganckim. Kojarzymy go raczej z odświętnymi okazjami. Czy sprawdzi się także w codziennym użytkowaniu? Wiele zależy od tego, czy będziemy umieć zachować go w czystości. W niektórych wnętrzach, zwłaszcza urządzonych w bardzo szykowny i elegancki sposób, może to być doskonałe rozwiązanie. Bieżnik z kolei będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Niektóre wzory mogą zaś prezentować się w równie atrakcyjny sposób.  

Podkładki na stół

Czasami obrusy czy bieżniki jako ozdoby na stół na co dzień nie do końca będą dobrym wyborem. Nie sprawdzą się choćby wtedy, gdy dysponujemy pięknym stołem ze starego drewna i chcemy wyeksponować jego niespotykaną estetykę. Wymaga też tego często styl aranżacji – np. w loftach obrusy niekoniecznie będą dobrym wyborem. Jednocześnie powinno nam zależeć na tym, żeby powierzchnia mebla nie została zbyt szybko zaplamiona i zniszczona. Co możemy zrobić? Ochronną i ozdobną funkcję spełnią na pewno dobrze dobrane podkładki na stół. Wielość wzorów, kolorów i materiałów jest tu ogromnym atutem.  

Klimatyczne świece

Klimatyczne świece doskonałej jakości także sprawdzą się jako ozdoby na stół na co dzień. W tym przypadku bardzo ważne jest to, żeby były one pięknie zaprojektowane, ale oczywiście nie tylko wygląd może być zaletą pięknych świec na stole. W razie potrzeby mogą one dawać płomień klimatycznie oświetlający wnętrze. Nic nie szkodzi też temu, żeby postawić na wysokiej jakości świece zapachowe. Po zapaleniu i ogrzaniu zawartych w nich olejków eterycznych dojdzie do uwolnienia mieszanki zapachów, które wypełnią wnętrze. Pamiętajmy o tym, że aromaterapia potrafi doskonale wpływać na nasze ciało i nasz umysł, warto więc czasem korzystać z jej dobrodziejstw w domowym zaciszu.    

Estetyczne serwetki jako ozdoby na stół

Ozdoby na stół na co dzień to również mogą być umiejętnie dobrane serwetki. W tym przypadku najczęściej stajemy przed wyborem pomiędzy papierowymi jednorazówkami a serwetkami z materiału. Oczywiście prawdziwą ozdobą mogą być tylko te drugie. Warto wybrać te, które stworzono z materiału dobrej jakości. Jeśli chodzi o kolor i wzór, to warto dopasować go do wystroju wnętrza. W przypadku, gdy zależy nam na uniwersalnych serwetkach, powinniśmy postawić raczej na egzemplarze w stonowanych barwach. 

Patera z owocami

Ozdoby na stół na co dzień mogą nie tylko pięknie wyglądać, ale i doskonale smakować. Z pewnością dość typowym, ale wciąż udanym sposobem na dekorację stołu będzie postawienie na nim patery z owocami. To doskonały sposób by można było czasem coś uszczknąć z naczynia pełnego jabłek czy winogron, ale pięknie prezentujące się i smakowite owoce to zdecydowanie nie wszystko. Ważniejsza od nich jest ozdobna patera. Nierzadko takie akcesoria bywają ozdobami same w sobie – ustawia się je wówczas np. za witryną. W połączeniu z owocami sprawdzi się zarówno klasyczna patera szklana, designerska zrobiona z koloryzowanej ceramiki, jak i metalowa. Wśród ostatnich szczególnie cenione są wyroby miedziane lub stylizowane na miedź. Doskonale pasują zarówno do współczesnych, jak i loftowych wnętrz. Wykonane z dobrej jakości materiałów są też bardzo trwałe.