Jak urządzić salon z jadalnią?
Połączenie salonu z kuchnią cieszy się popularnością od wielu lat. Często w strefie dziennej aranżuje się także jadalnię, która może oddzielać pokój dzienny od aneksu lub znajdować się w wykuszu. Podpowiadamy, jak urządzić salon z jadalnią, żeby było zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie.
Jadalnia – gdzie jest na nią najlepsze miejsce?
Jadalnię najlepiej zaplanować pomiędzy aneksem a salonem. Dzięki temu optycznie oddzielisz od siebie te dwa pomieszczenia. Zadbasz też o wygodę – stół w pobliżu kuchni zapewnia komfort podczas przenoszenia posiłków. Jeśli masz taką możliwość, możesz zaplanować jadalnię w wykuszu. Wciąż pozostanie elementem pokoju dziennego, jednak będzie nieco lepiej ukryta. Jadalnia w wykuszu może być doskonale doświetlona dzięki dużym przeszkleniom.
Salon z jadalnią – czym wykończyć podłogę?
Salon z jadalnią, a czasem też kuchnią warto wykończyć przy użyciu jednego rodzaju okładziny podłogowej. Zastosowanie dwóch innych podłóg niepotrzebnie optycznie podzieli przestrzeń, a to szczególnie niewskazane, jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże. Posadzka w jadalni oraz kuchni musi być odporna na plamy. Zabrudzenia z jedzenia czy kolorowych napojów będą łatwiejsze do usunięcia z okładziny, która pozbawiona jest porów.
Doskonale sprawdzi się gres imitujący drewno lub marmur. Takie kafle są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach – mogą być kwadratowe lub przypominać deski. Zwróć uwagę na rektyfikację – jeśl wybierzesz rektyfikowane płytki, ich montaż będzie łatwiejszy. Kafle mają bowiem równe brzegi, a rozmiary poszczególnych sztuk są identyczne. Aranżacja wnętrza salonu będzie estetyczna przez lata, jeśli wybierzesz płytki o wysokiej klasie odporności na ścieranie. Nasiąkliwość to kolejny ważny parametr. Gres szkliwiony wyróżnia się niską nasiąkliwością – dzięki temu jest odporny na wodę, a plamy nie wnikają w jego strukturę.
Jaki kolor płytek wybrać do salonu z jadalnią?
Wszystko zależy od tego, jaki styl planujesz wybrać. Do popularnego wciąż stylu skandynawskiego świetnie pasują płytki imitujące drewno, najlepiej w kształcie jodełki. Do wnętrza inspirowanego stylem z północnej Europy dopasuj jasne płytki, które będą świetnie komponowały się z wnętrzem urządzonym w różnych odcieniach szarości oraz bieli.
Płytki, które imitują drewno, sprawdzą się również w industrialnym wnętrzu. Do loftu pasują jednak ciemniejsze odcienie drewna, które będą świetnie komponowały się z czerwoną cegłą na ścianach, meblami o prostej bryle oraz surowymi elementami dekoracyjnymi. Industrialną aranżację podkreślisz również dzięki płytkom imitującym beton. Szare kafle możesz wykorzystać zarówno na podłodze, jak i jednej ze ścian.
Zastanawiasz się, jak urządzić salon z jadalnią w stylu glamour? Dobrą bazą takiej aranżacji będą płytki podłogowe imitujące marmur. Najlepiej sprawdzą się białe kafle ozdobione delikatnymi czarnymi smugami i żyłkami. Będą perfekcyjnie komponowały się z eleganckimi elementami wyposażenia oraz srebrnymi dodatkami, które są charakterystyczne dla stylu glamour. Możesz również zdecydować się na jednobarwne płytki, które będą pasowały do nowoczesnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli wybierzesz szarość.
Aranżacja salonu z jadalnią – co wykorzystać na ścianach?
Okładziny ścienne mogą stać się sposobem na optyczne wydzielenie jadalni z salonu. Wystarczy, że tuż przy stole zastosujesz inny kolor czy wzór. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w całym pomieszczeniu uniwersalnej białej farby, natomiast na ścianie, przy której znajduje się stół, wykorzystanie urozmaicenia w postaci wzorzystej tapety. Może znaleźć się tam również inny materiał wykończeniowy, na przykład czerwona cegła. Jeśli wolisz pozostawić wszystkie ściany białe, zdecyduj się na podkreślenie przestrzeni przy stole przy użyciu obrazów. Wnętrze urozmaicisz tryptykiem – to trzy obrazy, które są powiązane tematycznie, ale różnią się wzorem.
Jak urządzić mały salon ze stołem?
Nie masz do dyspozycji dużej przestrzeni, ale chcesz ustawić we wnętrzu stół? To może się udać! Pamiętaj, że stół z krzesłami nie może przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, ustaw stół w taki sposób, żeby dostęp do niego był z każdej strony. Nie zawsze jednak jest to łatwe ze względu na ograniczenie w postaci niewielkiej ilości miejsca. Jeśli masz naprawdę mało miejsca, zdecyduj się na składany stół. Taki mebel na co dzień nie zajmie dużo przestrzeni, a przyda się podczas rodzinnych spotkań. Oczywiście potrzebujesz do niego większej liczby krzeseł, które przechowasz, na przykład w piwnicy. Wybieraj te, które można sztaplować. Ułożone jedno na drugim zajmą znacznie mniej miejsca.
O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy planujesz aranżację salonu z jadalnią?
Aranżację salonu z jadalnią możesz urozmaicić przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Zwróć szczególną uwagę na lampy, które zawisną nad stołem. Jeśli mebel będzie prostokątny, najlepiej sprawdzi się lampa potrójna. Trzy źródła światła sprawią, że cały stół będzie bardzo dobrze oświetlony. Jeśli mebel jest okrągły, idealna będzie jedna, okazała lampa zawieszona w centralnej części stołu.
Lampę dopasuj do aranżacji wnętrza salonu z jadalnią. Jeśli urządzasz przestrzeń w stylu boho, zdecyduj się na wiszącą lampę z bambusowym, ażurowym kloszem. Taki model będzie doskonale komponował się z wnętrzem pełnym jasnych barw, naturalnych materiałów oraz zielonych roślin doniczkowych. Do wnętrza urządzonego w stylu industrialnym dopasuj czarną, minimalistyczną lampę. Może być to model z ażurowym kloszem, dzięki któremu wyeksponujesz oryginalną żarówkę. Do loftowego stylu pasują również szklane, transparentne lampy. Szkło jest bowiem często wykorzystywanym materiałem w industrialnych aranżacjach. Do klasycznego wnętrza wkomponujesz lampę z materiałowym kloszem, na przykład beżowym.
Lampa wisząca w strefie jadalni może subtelnie różnić się stylistyką od opraw oświetleniowych zastosowanych w pozostałych częściach pomieszczenia. Niech wyróżnia się kolorem czy kształtem, ale pozostaje jednocześnie spójna z aranżacją całego wnętrza.
Jadalnia w wykuszu... o co konkretnie chodzi?
Osoby, które są na etapie planowania budowy swojego nowego domu, bardzo często decydują się na umieszczenie jadalni w wykuszu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ ów wykusz to nic innego jak dodatkowa część budynku. Jeżeli mowa właśnie o jadalni, to ta część może wychodzić z kuchni, dzięki czemu te dwa, nierozerwalne ze sobą wnętrza, znajdą się w jednym miejscu. Biorąc pod uwagę charakterystyczny kształt wykuszu, zdarza się, że zaaranżowanie tej przestrzeni może wydawać się problematyczne. Ostateczny projekt będzie zależał od tego, czy będziemy mieć do czynienia z otwartą, czy też zamkniętą przestrzenią.
Pięknie urządzona jadalnia w wykuszu - aranżacje
Twój wykusz zachwyca ogromnym oknem, dzięki któremu wnętrze jest fantastycznie oświetlone? Jeżeli tak, to zachęcamy do tego, aby w tej części domu umieścić stół. Gwarantujemy, że codzienne spożywanie posiłków wraz z pięknym widokiem za oknem pozytywnie wpłynie na wszystkich domowników! W zależności od kształtu wykuszu, możesz dopasować do niego sam kształt stołu. Najpopularniejsze są oczywiście egzemplarze okrągłe i owalne. A co jeśli mamy do czynienia z otwartą przestrzenią? Wtedy możemy zdecydować się zarówno na umieszczenie stołu i krzeseł, jak i innych, dodatkowych elementów, które skutecznie ozdobią wnętrze. Zaaranżowałeś stół już w innej części jadalni i nie masz pojęcia, co zrobić z pustym miejscem w wykuszu? Nie martw się! Jest jeszcze całkiem sporo świetnych rozwiązań. Jednym z nich może być umieszczenie w tej przestrzeni ogromnych, dekoracyjnych poduszek lub wygodnych puf. Dzięki temu jadalnia będzie prezentować się pięknie, a Ty zyskasz dodatkowe, niepowtarzalne miejsce do odpoczynku. Brzmi rewelacyjnie, prawda?
Chociaż chęć zdecydowania się na wykusz podczas budowy domu, trochę utrudnia pracę, biorąc pod uwagę fantastyczne efekty użytkowe... zdecydowanie warto się na niego zdecydować. Nie bez powodu wykusz najczęściej znajduje się właśnie w jadalni, ponieważ bez wątpienia jest to jedno z tych miejsc, w których dodatkowe metry są zawsze na wagę złota!