Jak wieszać obrazy na ścianie?
Blog

Jak wieszać obrazy na ścianie?

Obrazy są nieodzownym elementem dekoracyjnym, który powinien pojawić się w każdym wnętrzu. Ten z pozoru nieistotny dodatek potrafi bowiem całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Istotne jest to, by obrazy stanowiły jedność z pozostałymi elementami wystroju, dlatego tak ważny jest ich staranny dobór. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym zostaną one powieszone. Na szczęście wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zawieszanie obrazów jest stosunkowo prostą czynnością. Wcale nie musi też zajmować nam wielu godzin! W zależności od pomieszczenia możemy umieścić obrazy w różnych konfiguracjach. W naszym poradniku pomagamy poradzić sobie z ich odpowiednim umiejscowieniem. Omówimy również podstawowe zasady, którymi należy się kierować i czego unikać. Dowiedz się, jak powiesić obraz na ścianie, aby nie tylko pięknie się prezentował, lecz także nie sprawiał na co dzień żadnych kłopotów.

Kilka podstawowych zasad

Planując powiesić na ścianie obrazy, należy mieć na względzie ułożenie wszystkich elementów względem siebie. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego chaosu i pozwoli na wizualizację pożądanego efektu. Ważne jest to, co znajduje się w pobliżu oraz nad jakim meblem będą umieszczone obrazy. Z pomocą przychodzi metr lub miarka - nie bójmy się ich używać! Symetryczne umieszczenie elementów to klucz do sukcesu. Wieszanie obrazów na ścianie w ten sposób sprawia, że cała aranżacja stanie się bardzo spójna i będzie wyglądać doskonale. Odpowiednia odległość mebla od zawieszonych obrazów jest postawą. Jeśli planujesz powiesić jeden obraz - powinien on znaleźć się dokładnie pośrodku w stosunku do szerokości mebla i nie wystawać poza jego obręb. W przypadku większej ilości obrazków nie muszą one zmieścić się w szerokości wyznaczonej przez sofę lub komodę. Warto wcześniej zaplanować kompozycję, aby plakaty lub zdjęcia pasowały względem siebie. Bardzo stylowym rozwiązaniem jest tryptyk, czyli harmonijne zestawienie obrazów składające się z trzech części. Jak z kolei powiesić obrazy składające się z części? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wieszać obrazy nad kanapą?

Można powiedzieć, że sofa stanowi centralny punkt salonu. Właśnie dlatego wieszanie obrazów w danym wnętrzu powinno być bezpośrednio związane z lokalizacją tego mebla! Jeśli kanapa jest umiejscowiona pod ścianą, to stwarza duże pole do wspaniałej aranżacji. Kreatywność nie ma granic - można powiesić zdjęcia, plakaty lub obrazy. Niezależnie od wyboru, powinno być to zrobione estetycznie i z pomysłem. Aby zachować harmonię, obrazy muszą stanowić całość wraz z sofą. Efekt ten można osiągnąć poprzez umieszczenie grafiki w niewielkiej odległości. 15-20 cm to sugerowana odległość, która powinna być zachowana, licząc od krawędzi kanapy. Wybrana kompozycja nie może być zbyt mała, ponieważ istnieje ryzyko, że obrazy znikną na tle dużej przestrzeni. Aby uniknąć tego błędu, należy trzymać się zasady ⅓. Oznacza to, że wiszące nad sofą obrazy powinny zajmować minimum ⅓ jej szerokości.

Dopasowanie obrazów do wnętrza salonu

Zanim zakupimy obrazy, warto zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwanie względem kompozycji. W zależności od charakteru salonu, obrazy mogą spełniać różne zadania. Tajemnicze grafiki doskonale sprawdzą się w jasnych wnętrzach - zgodnie z zasadą kontrastu. Jeśli chcemy rozjaśnić nieco salon, to warto pomyśleć o ciepłych i kojących barwach. W przypadku większej liczby zdjęć należy mieć na uwadze zasady symetrii. Wobec tego jedna z krawędzi obrazów powinna znajdować się wzdłuż wspólnej linii. Nie zaleca się umieszczania obrazów w kolejności od najmniejszego do największego rozmiaru. Na korzystny wygląd wpłynie ich wymieszanie względem wielkości. Jest to bardzo ważny element wpływający na estetykę wnętrza. Jeżeli nasza galeria ma mieć kilka rzędów obrazów, warto zadbać o to, aby te dzieła umieszczone w najbardziej skrajnym położeniu tworzyły pewien geometryczny kształt np. kwadrat lub prostokąt. Niebanalną koncepcją wydaje się tzw. „obraz w obrazie", czyli ułożenie grafik w taki sposób, by w środku kompozycji można było odszukać mniejsze fragmenty, tworzące odrębną całość. Wieszanie obrazów na ścianie zdecydowanie nie zmusza nas do tworzenia bardzo klasycznych kompozycji. Wręcz przeciwnie!

A co z rozmiarem obrazów?

Sytuacja komplikuje się nieco w przypadku różnych rozmiarów poszczególnych zdjęć lub plakatów. Najważniejszą sprawą jest symetryczne położenie dolnych krawędzi obrazów. Jak wieszać obrazy w takiej sytuacji? Powinny się one znajdować w jednej linii. Wiele obrazków o niewielkim wymiarze nie wydaje się zbyt dobrym pomysłem. W przypadku małych zdjęć korzystnym zabiegiem jest umieszczenie kilku w jednej ramce. W ten sposób otrzymamy kompozycję o różnych wymiarach ram i unikniemy bałaganu. Niezmiernie ważnym aspektem są ramki. Jeśli poszczególne obrazy są utrzymane w takiej samej kolorystyce, dozwolonym zabiegiem będzie wybranie różnych kolorów obramowań. W ten sposób zyskamy nieco urozmaicenia i wprowadzimy element kontrastu. Jeżeli obrazy wyróżniają się zupełnie innymi stylami, to warto natomiast zainwestować w takie same ramki, które pomogą nieco ujednolicić kompozycję.

Sposoby na wieszanie obrazów

Przejdźmy zatem do kwestii technicznej. Obrazy można umocować na wiele sposobów w zależności od ich wielkości i wagi. Klasycznym rozwiązaniem jest użycie młotka i gwoździ. W zależności od stylu obrazu korzystne może być jego przymocowanie za pomocą specjalnego haczyka. Jeśli jednak dziury w ścianie nie są mile widziane - mamy w zanadrzu kilka alternatyw. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest użycie rzepów do obrazów. Pozwoli to na ich umocowanie bez konieczności naruszania ciągłości ścian. Na rynku można znaleźć wiele rozmiarów rzepów, dlatego dobranie ich do wielkości obrazu nie stanowi żadnego problemu. Należy jednak wziąć pod uwagę wagę obrazu. Jeśli jest on bardzo ciężki lub oprawiony szkłem, może nie utrzymać się na ścianie. Małe obrazki lub zdjęcia można łatwo umocować za pomocą specjalnej gumy. Plusem takiego rozwiązania jest łatwość przemieszczenia obrazów. Dodatkowo nie musimy się martwić o zabrudzenia ścian, ponieważ guma nie pozostawia śladów.

Gotowe układy obrazów czy własna kompozycja?

Na rynku dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju obrazów. Często są one sprzedawane jako gotowe komplety, co daje gwarancję ich idealnego dopasowania. Jeśli nie jesteś zdecydowany na konkretną kompozycję, taki wybór będzie bezpieczną opcją. Często jednak nasuwa się wymarzona koncepcja - wtedy warto dążyć do stworzenia własnej, niepowtarzalnej kompozycji. Nie zapominajmy o zdjęciach, ponieważ oprócz walorów estetycznych przywołują one liczne wspomnienia. Nie bójmy się eksperymentować, ale pamiętajmy o podstawowych zasadach estetyki.

Jak wieszać obrazy na ścianie? Skorzystaj z naszych wskazówek!

  • Weź pod uwagę ułożenie wszystkich elementów względem siebie.
  • Zadbaj o odpowiednią odległość od mebli.
  • Zaplanuj odpowiednio kompozycję.
  • Wykorzystaj młotek i gwoździe.
  • Skorzystaj również z haczyków.
  • Sprawdź, czy Twój obraz można powiesić za pomocą specjalnych rzepów.

Czym są tryptyki? Jak powiesić tryptyk na ścianie?

Wiesz już, w jaki sposób wieszać obrazy klasyczne. Korzystając z naszych wskazówek, sprawisz, że każde aranżowane przez Ciebie pomieszczenie będzie prezentować się nienagannie. A co z samymi tryptykami? W jaki sposób wieszać obrazy składające się z trzech części? Jak już poniekąd podkreślaliśmy, ich zaaranżowanie również nie powinno stanowić dla Ciebie zbyt dużego wyzwania. Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy na pytanie... czym tak naprawdę są tryptyki?

Jak sama nazwa wskazuje, tryptyk to nic innego jak obraz trzyczęściowy. O jego popularności można mówić już od wielu lat, ponieważ dzieła ułożone w ten sposób bardzo często znajdowały się na ołtarzach w kościołach. A już zwłaszcza na tych, które składały się z osobnych skrzydeł i dodatkowej części w środku. Obraz umieszczony na tryptykach łączy się w jedną całość, niemniej jednak ze względu na charakterystyczne ułożenie - może być naprawdę sporych rozmiarów.

Możemy mówić także o dowolności, jeśli chodzi o to, co konkretnie na takim tryptyku się znajdzie. Wcale nie muszą to być wyłącznie urywki nawiązujące do historii czy religii. Chociaż pierwsze tryptyki właśnie takimi były, współcześnie możemy wybierać też spośród egzemplarzy przedstawiających krajobrazy, zwierzęta, roślinność. Osoby poszukujące idealnych tryptyków, bardzo chętnie decydują się również na te nawiązujące do abstrakcji.

Jak powiesić obraz tryptyk?

Obrazy składające się z części wymagają podczas wieszania jeszcze większej uwagi, niż klasyczne wersje. Z tego też względu zachęcamy do tego, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, dobrze zastanowić się nad tym, gdzie obrazy mają się znaleźć. Aby sobie to ułatwić, możesz rozrysować wszystko na kartce! Pamiętaj również o tym, by pomiędzy poszczególnymi częściami tryptyku zostawić około 2/3 cm przerwy. Dzięki temu aranżacja będzie naprawdę dobrze się prezentować. Koniecznie zadbaj ponadto o odpowiednią symetrię, a także o to, żeby każda z części obrazu wisiała równo. Krzywe ułożenie poszczególnych części obrazu da zupełnie inny efekt, niż ten, na którym nam zależało.