Jak wybrać dywan do jadalni?
Jadalnia to pomieszczenie, w którym wiele osób rezygnuje z dywanów. To błąd! Odpowiednio dobrany dywan, nie tylko pomoże optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że stanie się bardziej przytulne, ale również dodać mu klasy i stylu. Na rynku znaleźć można wiele modeli inspirowanych najnowszymi trendami wnętrzarskimi - od dywanów w jednolitych kolorach, poprzez modele w nieoczywistych kształtach, aż po tekstylia w konkretnej stylistyce, na przykład glamour. Jak wybrać idealny dywan do jadalni? Czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Jadalnia w stylu klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim - jaki dywan wybrać?
Istotną kwestią poruszaną podczas zakupu dywanu jest wybór modelu w kolorze i stylu pasującym do reszty wnętrza. W przypadku pomieszczeń o sporym metrażu warto wybierać dywany w ciemnej kolorystyce, które sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne i rodzinne. Tekstylia w jasnych odcieniach bieli, beżu czy kremu optycznie powiększą pomieszczenie.
Co kilka sezonów zmieniają się też trendy. Obecnie ogromną popularnością cieszą się dywany w stylu orientalnym, które świetnie będą prezentowały się w pomieszczeniach klasycznych, ale nie tylko. W jadalni i salonie w stylu skandynawskim znakomicie sprawdzą się dywany w jasnej, naturalnej kolorystyce oraz modele patchworkowe. Fani nowoczesnych i zarazem minimalistycznych aranżacji, śmiało mogą postawić na dywany w geometryczne wzory, modele w stylu ombre oraz absolutny hit sezonu - dywany jednobarwne ze wzorem, również takim imitującym marmur.
Przede wszystkim zwracaj uwagę na rodzaj materiału!
Wiele osób rezygnuje z dywanu w jadalni - powodem są możliwe zabrudzenia jedzeniem i napojami oraz trudność w usuwaniu powstałych w ten sposób plam. Nic bardziej mylnego! Na rynku znaleźć można bowiem wiele stylowych i funkcjonalnych modeli wykonanych z materiałów, które są łatwe w czyszczeniu, odporne na zabrudzenia, a nawet nadające się do prania w pralce! Dodatkowym atutem dywanów łatwoczyszczących jest bardzo często antypoślizgowa powłoka, która sprawia, że dywan ,,nie wędruje" po całym pomieszczeniu.
Z jakiego materiału powinien więc być wykonany dywan do jadalni? Świetnym rozwiązaniem będzie dywan ze sztucznych włókien, który jest odporny na zachlapanie i brud. Tego typu modele mają krótkie włosie, dzięki czemu nie sprawiają większych trudności w czyszczeniu. W jadalni znakomicie sprawdzi się też dywan tkany na płasko - jest on wyjątkowo łatwy do utrzymania w czystości i nie wymaga specjalistycznych produktów czyszczących, aby usunąć z niego zabrudzenia..
Czy kształt również ma znaczenie? Oczywiście, że tak!
Dywan do jadalni to dodatek, który nieodpowiednio dobrany może zaburzyć proporcje wnętrza, dlatego jednym z najważniejszych kryteriów wyboru obok materiału, jest również rozmiar i kształt. Należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach - zbyt mały dywan wygląda karykaturalnie i jest niepraktyczny, zaś zbyt duży może przytłaczać wnętrze. W tym momencie nasuwa się pytanie: jak sprawdzić czy dany model ma odpowiedni rozmiar? Odpowiedź na nie jest bardzo prosta!
Idealny dywan pod stół to taki, którego kształt zbliżony jest do kształtu i proporcji stołu, przy czym musi być od niego szerszy z każdej strony o około 100 centymetrów. Zakładki w postaci dodatkowych centymetrów to element, który zapewnia komfort i wygodę - dzięki nim odsuwanie i wsuwane krzeseł nie będzie sprawiać trudności. To zarówno walor praktyczny, jak i wizualny, pozwalający zachować prawidłowe proporcje mebli względem pomieszczenia.
Jak dbać o dywan w jadalni - kilka praktycznych porad
Wybór idealnego dywanu do jadalni to tylko połowa sukcesu - należy również pamiętać, by zadbać o niego odpowiednio na co dzień. Warto przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym wybrany model będzie przez długi czas pełnił swoje funkcje i zachowa swój pierwotny wygląd. Oto one:
- Należy pamiętać o regularnym odkurzaniu dywanu, najlepiej w różnych kierunkach i bez użycia szczotek obrotowych, które mogą uszkodzić dywan.
- Regularne czyszczenie przedłuża trwałość dywanów - do ich czyszczenia nie należy jednak stosować agresywnych preparatów, które mogą trwale uszkodzić ich powierzchnię.
- Na dywanie ułożonym pod stołem z czasem mogą pojawić się odgniecenia - aby je zniwelować wystarczy przeprasować je przez mokry ręcznik żelazkiem ustawionym na średnią temperaturę – zgodnie z kierunkiem włosia.
- Gruntowne czyszczenie dywanów warto przeprowadzać regularnie co 12 - 18 miesięcy. Można je wykonać w domu za pomocą specjalnego odkurzacza z nakładką piorącą lub powierzyć dywan w ręce profesjonalnej firmy zajmującej się praniem dywanów.