Jakie wino w jakim kieliszku - poznaj zasady i zaprezentuj się jako idealna pani domu…
Blog

Jakie wino w jakim kieliszku - poznaj zasady i zaprezentuj się jako idealna pani domu…

Nie tylko urodziny, zaręczyny, rocznice ślubu czy innego rodzaju uroczystości rodzinne skłaniają nas do sięgnięcia po kieliszki do wina i wzniesienia toastu. Okazji ku temu mamy o wiele więcej. Zaliczają się do nich także firmowe sukcesy, romantyczne randki, zdany egzamin, ukończenie studiów czy Nowy Rok. Można by wymieniać w nieskończoność. Ponadto wiele osób często podaje wino także do kolacji czy też do obiadu. A zdarza się, że po prostu mamy ochotę na mały łyczek czegoś mocniejszego. Dlatego właśnie w każdym domu obowiązkowo powinno znaleźć się właściwe do picia tego wyskokowego trunku szkło. Jakie kieliszki do wina wybrać? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem wina mamy do czynienia. Jakie więc kieliszki do jakiego wina podać? Poznaj właściwe rozwiązania i zaprezentuj się jako znająca się na rzeczy pani czy pan domu.

Kieliszki do wina - jakie do jakiego - poznaj najważniejsze reguły!

Może się wydawać, że kieliszki do wina w zasadzie niczym się od siebie nie różnią. Tymczasem różnice pomiędzy nimi są naprawdę ogromne. Ale zacznijmy od tego, jaki kieliszek do jakiego wina? Te do czerwonego zaliczają się do dużych i podobnie ich czasza powinna być bardziej pękata. W większości przypadków nawiązuje ona kształtem do główki tulipana, który zwinięty, im dalej wzwyż, tym węższy. Właśnie to, że kieliszki do wina czerwonego są większe i wyższe, odróżnia je od wersji przeznaczonych do wina białego. Co więcej, nie bez znaczenie jest też rocznik, ponieważ przy starszym roczniku powinniśmy postawić na modele większe o większych czaszach niż przy winach o młodszym roczniku. Szersza czasza przyczynia się do tego, że trunek szybciej “łączy się” z powietrzem, co przekłada się na to, że wydobywa się z niego niepowtarzalny aromat, a jednocześnie alkoholowy napój cieszy niepowtarzalnym, nieco delikatniejszym smakiem.

W jakim kieliszku podać wino białe?

Skoro wiemy, w czym podać czerwony trunek, przejdźmy do białego. Jaki kieliszek do białego wina? Przy odpowiedzi na to pytanie na wstępie warto zaznaczyć, że wino białe wyróżnia się delikatnością, dlatego nie wymaga mocniejszego łączenia się z powietrzem, gdyż takie rozwiązanie mogłoby wręcz negatywnie wpłynąć na jego aromat. A to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem są kieliszki węższe o kształcie nierozwiniętego tulipana, czyli takie, których krawędzie subtelnie się rozszerzają. Jak wspomnieliśmy, Im mniejsza czasza, tym mniejszy kontakt trunku z powietrzem i mniejszy wpływ powietrza na walory zapachowe, ale warto też dodać, że jednocześnie temperatura alkoholowej substancji nie wzrasta, lecz utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Dlatego kieliszki do wina białego powinny odznaczać się smukłością, a ich nóżka musi być wąska i wysoka.

Kieliszki do wina różowego lekkiego i musującego

W dalszym ciągu kwestia kieliszki do wina - jakie do jakiego, nie została jednak zakończona, ponieważ obok białego i czerwonego występuje także wino różowe. Trunek utrzymany w tej słodkiej barwie doskonale sprawdzi się podczas cieplejszych dni. Przyjemnie orzeźwi nawet podczas wyższych temperatur. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby jego temperatura nie podnosiła się. Najlepszym rozwiązaniem będą więc niższe kieliszki do wina, o szerszej i jednocześnie niewysokiej czaszy. Przy lekkim napoju najlepiej postawić na model z rozszerzają się ścianką, natomiast przy aromatycznym napoju odpowiedni okaże się model smukły, nawiązujący kształtem do nierozwiniętego tulipana. Także w przypadku wina musującego wskazane jest zagwarantowanie mu niskiej temperatury. Osiągniemy to, decydując się na model o smukłym, wysokim kształcie i zarazem odrobinę rozszerzający się.

Kieliszki do wina deserowego - niższe, o mocniej zwężającym się kielichu

Pora na wino deserowe. I tutaj ponownie pojawia się pytanie, jakie kieliszki do wina, ponieważ tego rodzaju trunek różni się od poprzednich, a tym samym wymaga podania w odmiennej oprawie. Ponieważ w tym wypadku mamy do czynienia z napojem o wyższej zawartości alkoholu, powinniśmy zadbać o to, aby zawarty w nim etanol nie zetknął się zbyt szybko z powietrzem i aby tym sposobem wino nie straciło nic ze swego smaku i aromatu. Z tego względu w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się model niższy, ale ze smukłym kielichem, którego górna część zwęża się. Większa zawartość alkoholu sprawia, że wina musujące pija się w małych ilościach, dlatego do ich podania najodpowiedniejsze będą mniejsze kieliszki. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o koniaku, który ogrzewa się pod wpływem ciepła dłoni, którą przytrzymujemy kieliszek, i tym sposobem zostają uwolnione aromaty napoju. Umożliwia to kieliszek do wina, którego dół kielicha dopasowuje się do kształtu dłoni.

Ustawianie kieliszków do wina - w linii prostej lub w formie tworzącej kształt trójkąta

Skoro wiemy już, jakie kieliszki do jakiego wina podać, pora poznać odpowiedź na pytanie: jak ustawić kieliszki na stole. Sprawa wydaje się skomplikowana, ale tak naprawdę nie ma tu nic, z czym nie poradziłaby sobie nawet osoba, która po raz pierwszy styka się z kwestią ułożenia zastawy i kieliszków. Ponieważ chwytamy kieliszki prawą ręką, tak więc powinny znajdować się one po prawej stronie talerza, odrobinę nad sztućcami. Warto pamiętać, że podaje się je dopiero na końcu. Kieliszek do wina białego - podawany do dania głównego - powinniśmy ustawić w taki sposób, aby był najbardziej wysunięty w prawą stronę i znajdował się nad nożem. Odrobinę poniżej, po lewej stronie, nieco na ukos stawiamy kieliszek do wina czerwonego, a po prawej stronie kieliszka do wina białego - szklankę z wodą. Taki układ ma tworzyć trójkątny kształt. Można też ustalić kieliszki do wina w linii prostej - pod kątem 45 stopni, począwszy od kieliszka największego, a skończywszy na najmniejszym. Najwyżej będzie więc kieliszek do wina czerwonego, następnie do wina białego, a na końcu do wody. To naprawdę bardzo proste, wystarczy tylko nieco praktyki, aby stać się prawdziwą znawczynią sposobu podawania win.