Lampy w kuchni – jakie oświetlenie wybrać?
Blog

Lampy w kuchni – jakie oświetlenie wybrać?

Kuchnia w każdym domu jest pomieszczeniem, w którym spędza się dość dużo czasu, zwłaszcza jeśli jest połączona z jadalnią. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie i co ważniejsze – zróżnicowane oświetlenie. Każda strefa (zwłaszcza jeśli składa się na nią kilka pomieszczeń np.: salon połączony z aneksem kuchennym lub kuchnia z jadalnią) musi zostać wizualnie odseparowana czy to za pomocą różnej aranżacji, mebli czy nawet parawanu. Świetnie w tym celu sprawdzą się także lampy, które nakreślą nienamacalną, jednak widoczną granicę.

W kuchni warto pomyśleć nie tylko o oświetleniu ogólnym i głównym, ale także o dodatkowym rozjaśnieniu wybranych miejsc, czyli tak zwanych stref roboczych. Tylko wtedy przygotowanie posiłków, a nawet ich spożywanie będzie sprawiało przyjemność i to bez względu na aktualnie panującą porę dnia.

Główne oświetlenie w kuchni

To tradycyjne rozwiązanie, które można spotkać w większości mieszkań. Nic zresztą dziwnego, cechuje je duża praktyczność. Wystarczy bowiem wcisnąć włącznik światła na ścianie, wchodząc do pomieszczenia i nie angażować innych lamp. Jest to wygodne, tym bardziej podczas krótkich wizyt polegających na odstawieniu naczyń do zmywarki czy napełnieniu szklanki wodą. Główne oświetlenie kuchenne to przede wszystkim lampy umieszczone w centralnym punkcie w suficie. Dzięki temu światło jest równomiernie rozpraszane we wszystkie strony, co pozwala na swobodne i wygodne korzystanie z kuchni, światło nie jest zbyt ostre dla wzroku. Wadą tego rozwiązania jest jednak mała intensywność, przez co przy wykonywaniu czynności wymagających precyzji, główne światło może być niewystarczające, a gotowanie okaże się bardzo męczące i zniechęcające. Wówczas trzeba zamontować oświetlenie pomocnicze w postaci dodatkowych lampek albo niewielkich, świecących listw.

Najpopularniejszym wyborem są lampy wiszące albo kinkiety sufitowe. Wybór zależy od Państwa gustu oraz preferencji, ale także wysokości i wielkości kuchni. Jeśli jej metraż jest niewielki, to warto zainwestować w lampy, które montowane są blisko sufitu. To znacznie zmniejszy przestrzeń, którą zająłby duży, wiszący w powietrzu klosz. Można zdecydować się na nowoczesne oświetlenie kuchni w postaci ciekawych lamp wykonanych np.: ze stali czy szkła w różnych fantazyjnych kształtach. Całość musi się jednak wkomponować w panującą we wnętrzu aranżacje. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzi się szklany plafon oraz małe lampy sufitowe. Ładnie podkreślą styl kuchni, a do tego skutecznie ją oświetlą, a przecież to właśnie jest najważniejszą cechą każdej lampy.

Oświetlenie zadaniowe

Czyli takie, które rozmieszczone zostanie w strategicznych miejscach, gdzie wykonywane są ważne czynności. Prawidłowe oświetlenie poszczególnych elementów sprawi, że wszystko będzie dobrze widoczne i oczy nie będą się męczyć. Oświetlenie miejscowe musi być wystarczająco mocne (jednak nie może oślepiać), a promienie powinny równomiernie padać na całe miejsce pracy albo wybrany fragment mebli kuchennych (np.: blatu lub szafki). Światło skupione nie jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o oświetlenie główne, choć w niektórych aranżacjach stosuje się takie rozwiązanie. Pomimo tego, że stwarza ono ciekawy i niepowtarzalny klimat, jest mało praktyczne ze względu na brak równomiernej jasności z każdej strony kuchni. Dlatego taki rodzaj lamp powinien być zarezerwowany wyłącznie do niewielkich powierzchni. Często stosuje się specjalne oprawy nad blatem, które równomiernie i mocno go oświetlają, ponieważ promienie padają bezpośrednio na niego. Dzięki umiejscowieniu ledowych pasków wzdłuż blatów wieczorne gotowanie, ozdabianie potraw albo obróbka składników okażą się dużo prostsze, a do tego zostaną podkreślone wzory oraz faktura mebli kuchennych. Kolejnym typem jest oświetlenie podszafkowe. Zwykle są to niewielkie, okrągłe lub kwadratowe lampki przymocowywane na górną lub dolną ściankę półki, do której bezpośrednio przylegają. Ich światło pozwala wyeksponować piękną zastawę albo kolekcję szklanych kieliszków, co bez wątpienia zwróci uwagę wszystkich gości.

Problem pojawia się, kiedy nad blatem, na którym się pracuje, nie ma wiszących szafek ani ściany, do których można by przymocować lampki. Jeśli posiadają Państwo wyspę w kuchni, to bez wątpienia spotkali się Państwo z takim problemem. Oczywiście wyspa także musi być odpowiednio oświetlona i najlepiej sprawdzi się do tego specjalna lampa wisząca. Tym razem nie będzie ona jednak spełniała funkcji głównego oświetlenia, bo jej światło skierowane będzie centralnie na wyspę. W tym przypadku warto poeksperymentować z kształtem klosza i zdecydować się na coś designerskiego i wyróżniającego się. To doda całemu pomieszczeniu innowacyjności. Jeśli w Państwa kuchni to właśnie wyspa jest najważniejszym elementem i powinna być wyeksponowana, wówczas lampa znajdująca się nad nią powinna być bardziej zaakcentowana od oświetlenia centralnego i najlepiej, jeśli moc jej światła jest większa.

Dekoracja w postaci oświetlenia

Nie w każdym domu się pojawia, jednak jest to ciekawe rozwiązanie, które uatrakcyjni całe wnętrze i nada mu wyróżniający się charakter i odpowiedni klimat. Panuje tutaj dowolność, a wybór odpowiedniej lampy zależy wyłącznie od preferencji i wyobraźni mieszkańców. W tym przypadku to, jaka lampa do kuchni będzie się najlepiej sprawdzać pod względem funkcjonalności, schodzi na drugi plan, a liczą się przede wszystkim intrygujący design, nietuzinkowy kształt i ciekawe wzory. Warto jednak pamiętać, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dużo się gotuje, więc nieodłącznym elementem będzie para wodna, tłuszcz lub wysokie temperatury. Z tego względu dobrze jest unikać w tym pomieszczeniu materiałowych kloszy lub pięknych, wielobarwnych abażurów z frędzlami czy zdobieniami w postaci piór, ponieważ mogłyby stanowić zagrożenie, a do tego bardzo szybko by się niszczyły. Eksperymentować można natomiast z kolorem oświetlenia. Nawet niewielka lampka emanująca delikatnym, niebieskim bądź różowym światłem umieszczona z boku kuchni całkowicie odmieni dotychczasowy wygląd wnętrza.

Oświetlenie w kuchni można sprytnie wykorzystać. Przykładowo delikatnie świecące, kolorowe lampki lub listwy ledowe przymocowane z przodu szafki z szybą sprawią, że zostaną wyróżnione najlepsze obiekty warte zauważenia. Może to być drogocenny komplet talerzy albo szklane naczynia. Jasne, biało-niebieskie światło łagodnie odbije się zarówno od powierzchni szkła, jak i szyby, co wywoła spektakularny efekt wizualny.

Kolejnym niecodziennym pomysłem jest zamontowanie światełek (najlepiej jednokolorowych cienkich lampek znajdujących się na cienkim druciku) wzdłuż blatu na granicy ze ścianą. Przymocować je można, wykorzystując masę mocującą lub zwykłą taśmę samoprzylepną.

Dekoracyjne oświetlenie kuchenne jest nie tylko przyjemne dla oka, ale także doda pomieszczeniu przytulności i sprawi, że będą Państwo czuli się tam komfortowo. Dzięki temu gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością, a czas spędzony w kuchni na wspólnych rozmowach stanie się najlepszą częścią dnia.