Nowoczesny styl skandynawski - urządzanie wnętrza
Styl skandynawski wnętrza stał się tak popularny, że bierze się go pod uwagę już nie tylko podczas projektowania wnętrz domów czy mieszkań, ale także podczas aranżacji klubów, restauracji, pokojów czy też innych obiektów. Z pewnością niewiele osób zna jednak jego początek, dlatego warto na chwilę zatrzymać się przy jego historii, która sięga stu lat wstecz i wiąże się ze szwedzkim malarzem Carlem Larssonem, który uwieczniał na obrazach życie mieszkańców Skandynawii. Jak wiadomo, na tamtejszych terenach pogoda ma niewiele wspólnego z gorącymi temperaturami. O wiele częściej mieszkańcy tamtych stron stykają się z mniej przychylną aurą. Dlatego też w skandynawskich domach raczej na nadmiar światła z zewnątrz nie można było narzekać. Niemniej malarz puścił wodze fantazji i postanowił odmienić tę sytuację przynajmniej na swoich obrazach, na których prezentował rozjaśnione, piękne skandynawskie wnętrza.
Po pierwsze funkcjonalność
Takie klimaty jak najbardziej przypadły do gustu w innych rejonach świata i z czasem coraz częściej wzorowano się na obrazach Larssona, powołując do życia skandynawskie wzornictwo. Olbrzymią rolę w rozsławieniu tego stylu odegrał też projektant skandynawskich mebli Gregor Paulsson. Styl skandynawski wnętrza wyróżnia minimalizm, a także funkcjonalne rozwiązania, które przy okazji stają się elementem dekoracyjnym. Ważne staje się przede wszystkim to, aby w pomieszczeniu znajdowały się niezbędne przedmioty i meble, które mają po prostu służyć na co dzień mieszkańcom. Prostota i naturalizm grają tu pierwszoplanową rolę. Nie oznacza to jednak, że wnętrze skandynawskie plus modne, utrzymane w żywszych tonacjach dodatki to zdecydowanie niewskazany duet. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ale zacznijmy od kolorów.
Jasne meble i ściany ożywione poprzez kolorowe dodatki
Skandynawskie wnętrze cechuje się przestronnością, której wrażenie pogłębia dodatkowo zastosowanie jasnych barw. Na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się przede wszystkim biel, odcienie beżu oraz szarości. To one powinny pojawić się na ścianach i warto postawić także na meble o takich tonacjach. Istotne staje się jednak również to, aby wykorzystane do mieszkania w stylu skandynawskim barwy nieodłącznie nawiązywały do natury. Nie może tak się jednak stać, jeśli postawimy wyłącznie na jasne kolory. Dlatego tak ważne jest wzięcie pod uwagę tego, że jasność ścian oraz mebli stanowi przede wszystkim doskonałe tło dla mocniejszych barw, które również koniecznie powinny znaleźć się w pomieszczeniu w postaci odpowiednich dodatków. Jak najbardziej mile widziane będą przedmioty w delikatnych pastelach. Wskazana jest również barwa mięty, piękny turkus, subtelny róż, wrzos czy też zieleń, której odrobina zawsze może okazać się interesującym dodatkiem.
Delikatność, spokój, nawiązanie do natury i mnóstwo przestrzeni
Nowoczesny styl skandynawski wnętrza zdecydowanie nawiązuje do spokoju. Zaaranżowane w nim pomieszczenia zaliczają się do bardzo przytulnych, a jednocześnie mają w sobie pewną delikatność. Dzieje się tak między innymi za sprawą wykorzystania mebli wykonanych z drewna, które natychmiast przywodzą na myśl naturę, a zarazem przyczyniają się do ocieplenia salonu czy sypialni. Podczas urządzania mieszkania nie obędzie się też bez naturalnych tkanin. Warto wziąć pod uwagę wykonane z bawełny czy też z lnu narzuty, koce, pledy, które pięknie udekorują kanapę, fotele czy pufy. A skoro o materiałach mowa, osłanianie okien zasłonami lub firankami nie jest konieczne, a nawet niewskazane, ponieważ, jak wspomnieliśmy, skandynawskie wnętrze powinno odznaczać się jasnością, do której przyczyniają się także całkowicie odsłonięte okna, na parapetach których nie stawia się nawet zbyt wielu ozdób. Ponadto pozbawione rolet czy innego rodzaju przesłon okna sprawiają, że pokój dzienny czy kuchnia wydadzą się o wiele bardziej przestronne.
Lampy do stylu skandynawskiego nawet w nowoczesnych odsłonach
Jeśli marzysz o przyjemnej dla oka aranżacji mieszkania, styl skandynawski może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ponieważ robi naprawdę ogromne wrażenie. Aby pomieszczenia było właściwie oświetlone także w późniejszych porach dnia oraz w nocy, należy zdecydować się również na odpowiednie lampy. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wersje minimalistyczne, czyli wiszące lub stojące o nieskomplikowanych formach. Dobrym wyborem okaże się chociażby wersja okrągła, uzupełniona o drewniane dodatki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na przykład na lampę metalową lub na model, który nawiązuje do stylu retro czy też ma nieco wspólnego z nowoczesnością. Nawet lampa o bardzo oryginalnym designie jest w stanie z powodzeniem wpisać się w nowoczesny styl skandynawski wnętrza. Tym bardziej że wiąże się on z eklektyzmem, a więc z łączeniem ze sobą elementów odpowiadających innym stylom. Dlatego jeśli marzymy, aby w naszej kuchni znalazł się wiekowy stół w stylu retro, jak najbardziej można go tam wstawić.
Nie zapomnij o pięknych dodatkach - zdjęciach, dywanikach czy poduszkach
Na nowoczesny styl skandynawski wnętrza składają się także dodatki. To jednak nie tylko niezbędne lampki nocne czy narzuty. Wiele uroku wniosą do pomieszczenia także wykonane z drewna lampiony, świeczniki czy nawet wieszaki. Również ściany nie powinny pozostawać absolutnie pozbawione ozdób. W tej roli rewelacyjnie sprawdzą się chociażby rodzinne fotografie, zdjęcia z motywami roślinnymi czy pejzaże, najlepiej proste, w czarno-białych lub spokojnych barwach. Szczególnie warto stworzyć swoisty interesujący kolaż zdjęć czy obrazów, który diametralnie odmieni pomieszczenie. Nie można też zapominać o dywanie, który niekoniecznie powinien znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia. Ciekawe rozwiązanie zapewni chociażby zdecydowanie się na jeden mały lub kilka prostokątnych dywaników jednokolorowych czy też w pasy. Jeszcze więcej przytulności dodadzą całości poduszki, których absolutnie nie powinno zabraknąć, jeśli już zdecydujemy się na wnętrze skandynawskie. Za ich sprawą pomieszczenie zyska na przytulności, a także wyjątkowy klimat.