Wnętrze w stylu industrialnym - zainspiruj się
Wnętrza industrialne zaczęły pojawiać się w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Recesja, do jakiej doszło Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, skutkowała mnóstwem pustych, nikomu niepotrzebnych hal i fabryk, co jednak miało swój mały plus, ponieważ gdyby historia nie potoczyła się w tak nieprzychylny sposób, prawdopodobnie do dziś nie powstałby niezwykle popularny dziś styl industrialny. Pofabryczne wielkie przestrzenie należało w jakiś sposób wykorzystać. I to właśnie był ów punkt przełomowy. Opustoszałe obiekty okazały się całkiem ciekawym materiałem do stworzenia praktycznych wnętrz, których styl z czasem budził coraz większe zainteresowanie. Styl industrialny - co to znaczy w takim razie? Trudno byłoby odpowiedzieć jednym zdaniem. Kojarzy się on bowiem zarówno z surowością, zimnem, dużą i wysoką przestrzenią o niemałych oknach, za sprawą których wnętrze staje się bardzo jasne, jak też z niepowtarzalnym klimatem. Nie oznacza to jednak, że na industrialne aranżacje można pozwolić sobie tylko w poprzemysłowych halach czy innych dużych pomieszczeniach.
Przestronne industrialne wnętrza już nie w tak surowej postaci
Mieszkania w stylu industrialnym stały się niezwykle trendy, a ów trend nadal ma się znakomicie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało ulec to zmianie. Stosuje się go w klubach, kawalerkach, restauracjach czy też w innego rodzaju obiektach. Owszem, nadal na prowadzenie wysuwa się jego surowy styl, jednak w nieco bardziej ujarzmionej postaci. Mianowicie zimno wielkich hal zminimalizowano poprzez intrygujące rozwiązania wnętrzarskie i budzące niemały zachwyt dodatki, którym nie brak ekstrawagancji. Nadal jak najbardziej mile widziane są większe pomieszczenia, duże okna, wysokie sufity, ale to już nie jedyna opcja. Jak wspomnieliśmy, nawet tycia kawalerka może zamienić się w mieszkanie w stylu industrialnym. Na początek warto zastanowić się jednak nad wykończeniem ścian. Nakładanie kolorowych farb czy tapet jest tu zdecydowanie niewskazane. Wnętrze w stylu industrialnym nieodłącznie nawiązuje do betonu, cegieł, kamienia, dlaczego więc nie zdecydować się na ścianę z czerwonej cegły, która stanie się ciekawym tłem chociażby dla mebli.
Zimne ściany odpowiednim tłem dla intensywniejszych akcentów
Nadmiar czerwonej cegły nie wszystkim jednak przypada do gustu. Ale to przecież nie jedyne rozwiązanie, ponieważ równie interesującym wyjściem może okazać się pomalowanie ścian na biało czy szaro. Przy czym niekoniecznie wszystkie powinny otrzymać ten sam kolor. Warto zdecydować się chociażby na wnętrze industrialne, w którym jedna ze ścian pozostanie ceglana, natomiast pozostałe na przykład jasnoszare czy grafitowe. Także barwa czarna jak najbardziej wpisuje się w styl industrialny. Kolory stonowane grają tu po prostu pierwsze skrzypce. Nie oznacza to jednak, że tylko one mają wypełnić wnętrze w stylu industrialnym. Wręcz przeciwnie, także w takich do pewnego stopnia zimnych wystrojach musi panować życie, dlatego surowe, nieprzyjazne ściany mają stanowić jedynie atrakcyjne tło dla mocniejszych akcentów.
Obrazy, stare zdjęcia i plakaty sposobem na ożywienie przestrzeni
Jak wspomnieliśmy wyżej, wnętrze w stylu industrialnym wymaga też nieco mocniejszych barw. W tej roli znakomicie spiszą się między innymi piękna jesienna żółć, mocniejsza czerwień czy też odcień granatowy. Warto także zdecydować się na barwy stosowane w stylu loft, chociażby na delikatną zieleń czy subtelny niebieski. Dzięki takim kolorom pomieszczenie może nawet zyska odrobinę ciepła i na pewno diametralnie zmieni się jego klimat. Wystrój wnętrza industrialnego nie musi pociągać za sobą dużych kosztów. Niekiedy nawet jeden obraz czy plakat są w stanie przyczynić się do jego absolutnej odmiany. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład zdjęcia z dawnych czasów, fotografie fabryk, pustych przestrzeni czy też obrazy z geometrycznymi motywami. Doskonale będą prezentować się także plakaty retro reklamujące stare filmowe hity czy przedstawiające miasta z dawnych lat. Przy ich doborze warto wziąć pod uwagę pozbawione zdobień ramy, utrzymane w minimalistycznym tonie.
Metalowe półki, a nawet widoczne na zewnątrz kable jak najbardziej mile widziane
Duże obrazy czy plakaty są tym bardziej wskazane, że wypełnią pustą przestrzeń a jednocześnie nieco ożywią wnętrze industrialne. Podobną rolę odegrają utrzymane w minimalistycznym stylu meble. Mogą być wykonane z drewna, a także z metalu - możliwości jest naprawdę nieskończenie wiele. Dobrym rozwiązaniem okażą się na przykład metalowe półki, na których umieścimy płyty czy też radio w stylu retro. Półka z metalu będzie też jak najbardziej wskazana do umieszczenia na niej domowej biblioteczki. Jednak to jeszcze nie wszystko, co może zaskoczyć, ponieważ we wnętrze industrialne wpiszą się nawet rury, które koniecznie powinny być widoczne, a nie starannie ukryte w ścianie czy za szafą. Nawiązanie do zwykłej fabryki powinno być tutaj natychmiast zauważalne.
Dodaj wnętrzu wyjątkowości za sprawą świeczników, szklanych pojemników i innych ozdób
Co jeszcze może uatrakcyjnić wystrój wnętrz industrialny? Nie można oczywiście zapominać o lampach. Jeśli jednak podobają Ci się wiklinowe modele, a masz zamiar urządzić wnętrze w stylu industrialnym, radzimy z nich zrezygnować na rzecz mniej eleganckich i swojskich wersji. Tutaj najlepiej wypadną chociażby gołe żarówki utrzymujące się na białych nieosłoniętych kablach czy też na lampy w metalowych, czarnych czy szarych obudowach. Jak wspomnieliśmy, podstawą omawianego stylu są nieprzyjazne, zimne ściany i duże okna. Czy szyby powinny jednak pozostawać nieosłonięte? Może warto zdecydować się na zasłony, które podobnie jak stare meble sprawią, że wnętrze stanie się wnętrzem z duszą. Przydatne okażą się też mniejsze elementy industrialne, na przykład stare ozdoby, świeczniki czy barwione szklane pojemniki, a nawet piękne zielone rośliny w dekoracyjnych osłonkach, które możesz ustawić na półce lub oknie, a większe na podłodze.